Bipolární porucha?

Dobrý den, Již půl roku docházím k psychiatrovi a léčím se s depresí a úzkostí. Akorá mezi tímto vším mám prodlevy dá se říct období nálad. V poslední době jsem měla strašne dlouhou dobu težkou depresi. Poté jsem začla chodit k doktorce, která mi na ní předepsala léky. Jde o to, že se mi teď šíleným způsobem střídají nálady od té doby co depresivní období odeznělo. Někdy mám strašne moc energie, že nevím co první. Jindy jsem uplně v pohodě a jindy mám prostě špatný dny. A tohle se mi střídá pořád dokola až mě to unavuje. Tak mě zajíma jak se vlastne bipolárni nemoc zjišťuje a určuje? Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro bipolární poruchu jsou charakteristické epizody mánie - tedy nadnesené nálady a příval energie. Charakter této nálady (podobně jako u depresivní epizody) není přiměřený kontextu prožívaného - nejedná se tedy např. o projevy nadšení z toho že se mi něco podařilo nebo jsem se šťastně zamiloval. Při léčbě depresivních potíží může ke kolísání nálad docházet při náběhu účinku léků - "chvíli fungují" (ve smyslu "normální nálady) a "chvíli ne" (návrat do depresivního prožívání), obvykle v řádu hodin, doba kdy je zlepšení patrné se postupně prodlužuje. V některých případech může vlivem antidepresiv přejít k tzv. přesmyku do manie. Prožívání odpovídá mmánii, není však důsledkem onemocnění ale nežádoucího účinku léků. Ty je pak potřeba upravit, aby k tomu nedocházelo (obvykle snížení dávky a doplnění léku pro stabilizaci nálady). V některých případech je pak přechod k nadnesené náladě projevem bipolární afektivní poruchy. V každém případě je vhodné abyste stav konzultovala se svým psychiatrem - při kterékoli z variant je na místě jak zhodnocení stavu, tak rozvaha o vhodném nastavení medikace. Držím vám palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám osobní zkušenost s léčbou a zotavováním se z depresivních a úzkostných obtíží. Ve chvíli, kdy mé depresivní stavy díky léčbě odezněly, začala jsem také mít lepší a horší dny, asi jako každý, i když moje výkyvy nálad byly o něco silnější. Pro vnitřní vyrovnanost mi vždy nejvíce pomáhalo udržovat si pravidelný a zdravý životní styl a jistá trpělivost s tím, že nepříjemné dny znovu odezní a brzy bude zase lépe. Pokud člověk trpí bipolární poruchou, pak změny stavů bývají obvykle velmi výrazné a mají delší trvání. Pokud užíváte léky, předpokládám, že docházíte k nějakému ambulantnímu psychiatrovi a doporučila bych vám probrat své pochybnosti s ním. Vždy se mi osvědčilo být vůči svému psychiatrovi otevřená a upřímná. Pokud by to váš lékař považoval za vhodné, doporučil by vám nejspíš podrobnější psychologickou diagnostiku. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam