Bipolární porucha

Dobrý den, Obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Mam přítele, který trpí bipolární poruchou už několik let. Jeho léčba z mého pohledu není příliš efektivní a možná i nesprávně stanovena. Přítel bere stabilizátory nálady Abilify, a antidepresiva mu lékařka vysazuje yaby prý neměl zvýšené manie. Nicméně to u něho způsobuje extrémní propad do depresi, které trvají měsíce i rok a půl v kuse. Chtěla bych vás poprosit o kontakt na nějaké odborníky, kteří pracují s lidmi, kteří trpí konkrétně touto poruchou. Byla bych ráda, kdyby znovu podstoupil důkladné vyšetření a nastoupil léčbu. Jeho aktuální stav velmi negativně ovlivňuje nejen jeho ale i okolí. Mockrát děkuji za pomoc. S přáním příjemného dne Martina
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Martino, je mi sympatické, že se snažíte svého přítele podpořit a hledáte mu pomoc. Co se týká užívání léků, je v obecné rovině pravda, že antidepresiva mohou způsobit přesmyk do manie. Na druhou stranu, pokud stav dlouhodobě odpovídá depresi, bylo by na místě hledat řešení. Za vhodné bych považoval, aby to probral s lékařem, který s ním může být v pravidelnějším kontaktu. Pokud u toho stávajícího není spokojen, je možné lékaře změnit nebo si vyžádat oponentní názor jiného psychiatra. Ke zvážení může být rozšíření péče o psychoterapii případně i jiné modality. Konkrétní lékaře ani zařízení v naší poradně nedoporučujeme. Je to kvůli tomu, že nemůžeme mít tak podrobný přehled o péči v ČR, není naším cílem práci kolegů hodnotit a byli bychom pak v poskytování takové reklamy nespravedliví. Držím vašemu příteli i vám palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaši situaci a je mi líto Vašeho přítele. Z vlastní zkušenosti vím, jak je někdy obtížné nastavit u bipolární poruchy účinnou medikaci. Je to i moje diagnóza a trvalo opravdu dlouho, než jsme společně s psychiatrem našli vyhovující medikaci. K tomu jsem ovšem bohužel přispěla i já. Nebyla jsem příliš spolupracující pacient, léky jsem občas nebrala tak, jak jsem měla a nedodržovala jsem také některá dobře míněná doporučení. Výsledkem byly opakované hospitalizace z důvodu manické psychózy, po kterých většinou následovaly vleklé hluboké deprese. Zkuste si otevřeně o všem promluvit s lékařem Vašeho přítele, a pokud to nikam nepovede, doporučovala bych vyhledat jiného psychiatra. Držím Vám oběma palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam