Bipolární porucha mé přítelkyně

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně problému v mem vztahu. Je mi 22 let a mam přítelkyni která dodelavá střední skolu. Jsme spolu cca rok a půl. Přítelkyně mi po zhruba půl roce oznámila ze trpí bipolární poruchou. Ze začátku jsem to přehlížel a vpodstate jen mávl rukou když došlo k nejake změně nálady. Těch momentu a změn bylo strašně málo (zhruba jedna změna za 2 mesice). Teď ale přítelkyně bude maturovat a stavy jsou častější, je to horší o to ze bydlíme od sebe hodně daleko takže se vídáme prakticky jen o víkendu. Chtěl bych přítelkyni nejak pomoci, chtěl bych vědět co dělat když mi napíše ať ji necham ze nema naladu. Uvnitř mne to užírá a já nevim co dělat. Lidi kteří to vi mi říkají ze to nebude vubec snadný zivot s partnerkou která má takovouhle diagnózu. Ale já ji proste kvůli tomuhle opustit nechci, každý máme nejake problemy a nejaky svůj osud, a jsou veci které proste člověk neovlivní. Jinak přítelkyně se léčila ale léčbu přerušila a když se s ni o tom bavím tak říká ze teď ne. Ze se potřebuje soustředit na skolu a ze prášky které brala ji úplně oblbovaly a ze se nemohla na nic soustředit. Straně moc bych ji chtěl pomoci, ale jsou dny kdy už jsem i já na pokraji sil. Budu rad za jakoukoliv pomoc. Diky
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je hezké že na přítelkyni myslíte a chcete jí pomoci, zároveň by bylo vhodné, abyste v tom zcela nezapomínal na sebe a své potřeby. Ačkoli pomáhat druhým považuji obecně za chválihodné, nedává většinou smysl se kvůli tomu zničit, i kvůli tomu, že pak již nikomu dalšímu nepomůžete. Ale kde je ta hranice, že? Myslím že nejcennější pomocí od blízkých lidí je v podobné situaci přijetí, podpora, pochopení apod. což, zdá se, partnerce poskytujete. To samozřejmě neznamená, že si vše musíte nechat líbit, zvláště pokud by vás to zraňovalo. Důležitá však je i odborná péče – psychoterapie (nepíšete, že by ji partnerka využívala) a psychiatrické léky. Pokud jí nevyhovují, bylo by především vhodné aby o tom mluvila se svým lékařem – ten jí může upravit dávku nebo léky vyměnit. Při tomto typu obtíží je většinou možné nastavit medikaci tak, aby nepůsobila potíže v běžném životě – práci, učení či společenském kontaktu. Motivací k využití této péče může možná být i to, pokud bude partnerka vědět, jak vás současný stav vysiluje a že si přejete, aby to zase bylo lepší (což, chápu-li správně z vašeho pohledu dříve bylo). Co se týká konkrétní situace „ať jí necháte být, když nemá náladu“, sám bych asi její přání respektoval s nabídkou, že se může ozvat když bude chtít, případně s další konkrétní nabídkou pomoci, kterou jsem schopný a ochotný realizovat. Držím vám palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a léky na ní a od kolegů znám zprostředkovaně jejich zkušenosti s léky např. na schizofrenii. Dá se říct, že na každého z nás působí konkrétní lék jinak a že to chce trpělivost na straně lékaře i pacienta, než se najde optimální přípravek. Tedy takový, který přináší úlevu od potíží a zároveň co nejméně negativních účinků. Některé léky opravdu člověka tlumí tak, že jsou mu skoro příjemnější projevy nemoci, než se cítit malátný, nepřítomný, unavený a zbitý. Je tedy škoda, že vaše přítelkyně měla zřejmě právě takovou zkušenost s lékem a teď se bojí něco užívat. Na vašem místě bych ji asi zkusila povzbudit k tomu, aby s lékařem toto vše probrala, vysvětlila mu, že si před maturitou nemůže dovolit být otupělá, ale zároveň ani vyčerpaná nemocí a aby spolu hledali lepší lék. Zkušenosti jiných ukazují, že to jde. A jak reagovat na nálady vaší přítelkyně? Než bude mít dobrý lék, asi nezbývá, než se s jejími náladami dočasně smířit a nenaléhat. Ony se opravdu nedají silou vůle ovlivnit. Držím vám palce, ať se vše zlepší, maturita je úspěšně za vámi a pohodovější časy před vámi!


Zpět na seznam