Bylo toho moc

Dobrý den, dnes se mi v práci stala taková věc.. 14 dní je tam toho psychycky i fyzicky moc.. A bohužel jsem nějak bouchla a začali mi téct slzy hluboce jsem dýchala nemohla jsem se uklidnit, horko, a bolest na temeni hlavy když jsem se uklidnila vše bylo v pořádku. Myslíte, že bych měla navštívit psychologa? Stalo se mi to asi po 2. V životě
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, že se na nás se svou zkušeností obracíte. Na základě osobního životního příběhu Vám trefně odpovídá naše peer poradkyně. K odpovědi na otázku, zda byste měla navštívit psychologa, mám málo informací o Vaší situaci, přesto si myslím, že by to pro Vás mohla být obohacující zkušenost. Z toho, co popisujete, si představuji, že jste zažila chvíli, kdy již vlna emocí pod vlivem vyčerpání z náročného období v práci nešla zadržet způsoby, které Vám jindy fungují, a vybouchla jste. Je to vcelku přirozená reakce pro každého, kdo je vystaven dlouhodobě nějakému stresu, napětí, které již přeroste jeho kapacitu vše zvládat. Jinými slovy každému se někdy stane, že je toho na něj moc, že bouchne, a nemusí to být důvod k návštěvě psychologa. Zároveň to ale může být dobrá příležitost, jak sama sobě dopřát péči. Nepíšete, zda jste potom vnímala úlevu, anebo jste se potýkala s výčitkami ze své reakce, anebo zda jste dokonce neměla strach, co že se to s Vámi stalo. Zároveň popisujete tělové vjemy, kde některé by mohly být příznakem panické ataky. Podrobnějším zmapováním celé situace by se dalo lépe odlišit, o co se jednalo, co byl spouštěcí moment, jak a zda mu jde případně předcházet, či jak se svou reakcí nakládat. K tomu si myslím, že by návštěva psychologa mohla velmi dobře posloužit. Zároveň byste se v rámci sezení mohla zaměřit na to, jak dlouhodobý stres redukovat anebo i jinak zvládat. Pokud by se Vám však takovéto situace více opakovaly, pak bych již návštěvu odborníka opravdu doporučila, aby reakce neměly tendenci se fixovat. Držím Vám moc palce a přeji opravdu hodně štěstí.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud správně rozumím, v poslední době se toho na Vás navalilo moc, jak fyzicky a psychicky. Nyní byste chtěla poradit, jak s tím naložit, aby se Vám ulevilo. Bohužel nepíšete, jaký možný důvod by to zapříčinil. Nevím, zda máte náročnou práci, ať už fyzicky nebo psychicky. Obecně Vám mohu říci, že žijeme v nelehké době, která vyvíjí na nás velký psychický tlak. Situaci, jak ji popisujete, mi připomíná mou vlastní zkušenost. Také jsem se necítila delší dobu v pořádku, a pak jsem v práci skoro z ničeho nic vybuchla, celá neklidná, pláč apod. Poté mě vyšetřil praktický lékař a mohl zjistit, o co asi tak jde. Dostala jsem neschopenku, kdy jsem byla hlavně mimo pracovní vytížení a v klidu mohla nasbírat další energii. V té době jsem více pečovala sama o sebe, dopřála si odpočinek, procházky, relaxační cvičení apod. Vlastně mi přijde důležité při takovéto situaci, zmírnit veškeré tlaky a pokud možno vyhledávat klid, ticho, věci, které dělají radost nebo přináší potěšení, zklidnit mysl. Jinak může pomoci i návštěva u odborníka-psychologa, jeho podpora může být i krátkodobá, než se budete cítit opět lépe. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout několik tipů na zlepšení Vašeho stavu. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam