Chci otěhotnět

Dobrý den, vždycky jsem si myslela, že jsem vyrovnaný člověk, kterého nic nerozhází. Asi proto jsem trochu v šoku, jak se v současné době cítím. Bude mi 39 let. Na partnery jsem neměla štěstí. Až před dvěma lety jsem se seznámila s úžasným chlapem. Vloni jsme spolu začali bydlet a v létě jsme začali plánovat rodinu. Vtipné je, že jsem to byla já, kdo říkal, že to v dnešní době není samozřejmost a že to nějakou dobu potrvá. Nicméně v okamžiku, kdy jsme si řekli, že jdeme do toho, tak jsem začala "šílet", že se to nepovede, že už jsem stará. Do toho přišly problémy v práci a já začala plánovat těhotenství také jako únik z pracovního prostředí. V minulosti jsem měla jen jednou nějaké psychické problémy, které byly způsobeny tím, že se mi zabil táta. Rodiče byli rozvedení, a tátu jsem dlouhá léta předtím neviděla, ale stejně mě to semlelo. Projevilo se to tím, že jsem dostávala křeče do břicha a další problémy s tím spojené. Tyto problémy mám i nyní. Nejhorší na tom je, že pokud chcete otěhotnět, tak musíte být v psychické pohodě, což já nejsem a do toho ty problémy s břichem. Neustále slyším, že to chce čas a hlavně klid a nemyslet na to, ale já dost dobře nevím, jak na to přestat myslet. Navíc všude jsou články typu, že po čtyřítce už nejde v podstatě přirozeně otěhotnět apod. Furt si říkám, že to bude v pořádku a chvíli se tak i cítím a říkám si, že určitě budu matkou, ale za chvíli si pomyslím a co když ne a jsem v háji.Předem moc děkuji za Vaši odpověď! Andrea
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den Andreo, vaše starosti mi znějí pochopitelně, ale jak si sama uvědomujete, otěhotnění mohou komplikovat (což ale neznamená nutně musí!) . Přemýšlím nad tím, jak tyto tlaky alespoň o něco zredukovat. Co třeba přestat s těhotenstvím spojovat únik z práce a řešit tyto problémy jinak? Je nějak možné přesměrovat vaši pozornost, žít "jakoby nic", nechat tomu "volný průběh"? Tématům "horory s otěhotněním" se v debatách a čtení spíše vyhýbat? Mezi základní strategie vyrovnávání se se stresem a úzkostí patří především vyvážený životní styl - přiměřený poměr práce / odpočinku, tělesné aktivity, zábavy, sociálních kontaktů atd. Výraznou podporou bývají relaxační cvičení - autogenní trénik či Jacobsonova progrsivní relaxace nebo cvičení typu jóga a tai-či. Pokud tyto kroky nebudou dostačovat, můžete vyhledat psychoterapeutickou podporu. Držím vám palce a přeji ať se daří!
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, moc vám rozumím, protože jsem měla úplně stejný problém – toho pravého jsem potkala a dceru měla v podobném věku, jako vy. Byla jsem celý život doma i v práci vedená k tomu, že člověk musí organizovat svůj život, je si za něj odpovědný a má, co si zařídí. Až jsem to dotáhla na úzkostně-depresivní poruchu, protože navzdory tomuto přesvědčení přišly situace, se kterými jsem prostě vůbec nic nezmohla. A tehdy pro mě byla hrozně osvobozující myšlenka z jedné knihy o tom, jak neuvěřitelně koordinovaný je celý vesmír, ale i lidské tělo, o tom, že se v nich velmi složité procesy dějí současně a přitom naprosto synchronizovaně, aniž by ovšem byl na jejich koordinaci nějaký čas – říká se tomu „nekonečná korelace“. Kniha naznačovala, že evidentně vše řídí obrovská vesmírná inteligence a že nejlepší je nechat tomu volný průběh. Že v přírodě se vše děje naprosto dokonale bez nějakého úsilí, úplně automaticky. Poprvé v životě jsem se tehdy začala učit někdy věci prostě nechat jen tak plynout a věřit, že se stane přesně to, co má. Taky mi pomohlo vzpomínat, jak někdy v životě člověk až po nějaké době zjistí, že věci, které se zdály blbé, nakonec vedly k něčemu skvělému. Nabízím tedy, abyste zkusila něco podobného. Někdy taky pomáhá snaha o pravý opak – ve vašem případě se snažit myslet na to, jestli se vám podaří otěhotnět, úplně bez přestání celý den. Paradoxně by to mělo vést k tomu, že se vám to nebude dařit. A pokud nic z těchto nápadů nezabere a svépomocí se vám nebude dařit problém zmírnit (předpokládám, že osvědčené procházky, bylinky na uvolnění, relaxace, atd. už jste nejspíš vyzkoušela), obrátila bych se na vašem místě na pomoc k psychoterapii. To je místo, kde člověk může dostat podporu, prohlédnout si svoje úzkosti a obavy z nových úhlů pohledu a dojít k uklidnění. Moc držím palce, ať se vám vše podaří, jak si přejete!


Zpět na seznam