Chci žít normálně

Dobrý den, Ráda bych se zeptala, co přesně se dela v těchto situacích. Mám za sebou nelehké dětstvi. Ztratila jsem předškolních letech otce. Následně nás vychovávál tyran, který měl sklony k sexuálnímu obtěžování. Nyní je mi neco prez 25 a ja mam stále občasné noční mury, různé projevy chováni, které se mi nelíbí. Trpím postraumatickou poruchou kterou jsem se naučila trochu ovládat, ale funguje jakostrašák ve skříni(nikdy nevím, kdy to prijde). Neprijdu si naprosto stabilně a chtela bych se z toho dostat, co by jste mi doporučil? Nechci lecit stav za pomoci antidepresiv, to není můj záměr. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je zřejmé, že si uvědomujete kořeny svých potíží a jste motivovaná i schopná pracovat na zlepšení. Snad u všech psychických obtíží je obvyklé, že sami dokážeme odvéct jen část práce. Zcela logicky chybí potřebný odstup i odborné zkušenosti a techniky. Předpokládám, že by vám pomohlo mít v této práci spojence a odborníka - psychoterapeuta. Dlouhodobější psychoterapií je obvykle možné dopady traumatizujícíh zážitků znatelně zmírnit a velká část lidí je pak schopna žít vcelku normální a spokojený život. Vlastní zkušenosti s terapií vám výstižně popisuje peer poradkyně, nenapadá mě nic zásadního, co by k tomu bylo třeba doplnit. Držím vám palce !
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou, která propukla po souběhu několika těžkých životních situací. Moje zkušenost je, že nejvíc mi pomohla delší pravidelná psychoterapie. Léky byly sice zpočátku velkou úlevou, ale časem jsem jich musela brát stále víc a stejně jen přežívala, o spokojenosti se životem to nebylo. V terapii jsem mnohé pochopila a změnila svůj pohled na život i sebe. Je sice bolestné vracet se v rozhovorech k těžkým věcem, ale mělo to ozdravný účinek a mohly mě přestat ovlivňovat. Můžu vám tento způsob léčby vřele doporučit. Je důležité mít trpělivost a vytrvat a také mít terapeuta, ze kterého máte dobrý pocit. Občas nám může říkat i věci, které je těžké přijmou - je dobré vědět, že to dělá, aby nám pomohl. Držím vám palce, ať vás zážitky z minulosti také přestanou trápit.


Zpět na seznam