Cítím se prázdná, osamělá

Dobrý den. Už asi od dvanácti let, tedy něco okolo tří let, se cítím sama, nedokážu komunikovat se svými vrstevníky. Spíš vyhledávám přítomnost lidí, kteří jsou o tři čtyři roky starší než já, nebo případně i vrstevníky mých rodičů. Ale stále mi chybí kontakt s někým mého věku. Ve třídě není nikdo, komu bych se mohla svěřit, kdo by mi rozuměl či mě přijal, přijal mou povahu. A tam, kde bydlím, téměř nikoho neznám, a když už ano, tak je to to samé, jako se spolužáky. Dřív jsem se řezala a kvůli tomu chodila k psychologovi. Myslím, si však, že nejvíc mi pomohla má třídní profesorka, která by věkově mohla být mou babičkou. Byla prvním člověkem, který mi řekl, že vidí, že nejsem šťastná a pomohl mi. Tento rok mám možnost odejít ze třídy či zůstat. Pár spolužáků mi přímo povědělo, že by se měli mnohem lépe, kdybych odešla. Nikdo na to nic neřekl. A ono to bolelo. Chtěla jsem plakat, ale nešlo to. Stejně jako to nejde teď. Byl to pocit prázdnoty, bolesti. Poté mi jedna spolužačka řekla, že si uvědomuje, že tam nechci být a nikdo se mě nezastal. chtěla mi pomoct. Opravdu chtěla, ale pro mě to byl jen další člověk. I když jsem jí za to tolik vděčná. Společně se dvěma spolužáky se mě snažila uklidnit. Ostatní, i ti, ke kterým jsem měla trochu blíž, to viděli a nic neudělali. Nevím, jestli jsem se cítila zklamaná či šťastná, že se o mě někdo postaral.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že v situaci kterou popisujete mohou být vaše dny obtížné, osamělé a smutné. Neformulujete žádná otázku a tak nevím, zda se jen potřebujete svěřit, nebo čekáte nějakou reakci.. Pokud máte problémy s komunikací a vztahy, je možné to zlepšit za pomoci psychoterapie. Pravděpodobně byste v ní lépe pochopila, proč je to pro vás obtížné a mohla hledat způsoby, jak to zlepšit. Zároveň by pro vás mohla být i podporou a místem pro přemýšlení i svěření se. Za důležité však považuji i to, abyste měla bezpečné prostředí kde se cítíte dobře a přijímána. To se nemusí automaticky pojit s vrstevnickými vztahy, i když je pro život samozřejmě užitečné a výhodné umět s vrstevníky vyjít. Držím vám palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je smutné, že jste zažila takovou zkušenost. Oceňuji Vaši odvahu, že jste se dokázala svěřit. Děkuji za Vaši důvěru. Napadá mě, zda jste zkusila se svěřit Vašim rodičům nebo se jich i zeptat, jak oni navazovali vztahy, přátelství. Možná Vás můžou inspirovat nějakým nápadem. Z vlastní zkušenosti a z dob školy si pamatuji, že i pro mě bylo nesnadné najít si kamarády mezi vrstevníky. Přijde mi důležité, mít alespoň jednu nebo pár kamarádek, kterým mohu důvěřovat než vynakládat úsilí všem se zalíbit. S mými kamarádkami jsem navázala přátelství asi takhle: měli jsme nějaké společné téma k popovídání, podobné zájmy a záliby, vzájemnou empatii, prostě něco, co nás propojovalo a tím jsme měli k sobě blíž. Pak z toho pomalu vznikalo dlouhodobé přátelství až doteď. Zkuste na sobě najít něco, co by Vás mohlo charakterizovat, např. různé dovednosti, schopnost naslouchat druhým, zájmy apod. Někdy k navazování kontaktu je zapotřebí odvahy a nevzdávat se, potřebuje to čas. Když se snažíte najít si nové kamarády, je také důležité, tvářit se příjemně, usmívat. Kdo se mračí a jeho řeč těla signalizuje odtažitost, toho asi nikdo neosloví. Úsměv láme ledy! Častokrát ani nemusíte začínat s konverzací a někdo Vás prostě osloví, protože mu budete připadat sympatičtí. Jasně, že takové štěstí nebude vždycky. Pokud si chcete udělat nové kamarády, musíte převzít iniciativu a připravit se i na pár trapasů. Někdy může být nejlepší přítel někdo, do koho byste to vůbec neřekli. Nejlepší je, pokud seznámení s potencionální kamarádkou vyzní přirozeně. Danou osobu můžete poprosit o radu: „Co to říkala, že si máme napsat?“ nebo „Prosím nevíš, kde je učebna XY?“ Potom stačí prohodit pár vět, představit se a hurá máte „běžnou“ kamarádku, se kterou se zřejmě znova uvidíte. Při přestupu na jinou školu nebo při pokračování ve studiu může být výhodou, že nikdo nezná Vaši osobu, a tak můžete „nově“ navazovat vztahy s ostatními. Ukázat, jaký jste člověk, co Vám dobře jde, co umíte apod. Přeji Vám hodně štěstí, zdraví, ať se daří. Držím Vám palce v navazování kontaktů, nacházení kamarádek…


Zpět na seznam