Co mám dělat

Dobrý den, Jako malé dítě jsem byla znásilněná, když jsem byla starší tak několik pokusů bylo ale núspěšných. Na základní škole jsem byla šikanována několik let. Doma jsem vyrůstala s nevlastním otcem který mě neměl rád,často mě i bil. Moje máma se mě nezastala.V 18 letech chtěl po mě sex.Vlastného otce neznám. Moji rodiče jsou celkem chudí. Do práce chodí jen otec, mama je doma.Kamarády nemám, jen 1 a tu vidím 1x za měsíc. Přítele mám pár let ale chová se ke mě jako k hadru od podlahy.Vidí mě jen jako maso. Je sprostý, agresivní,apatický, zajímá se jen sám o sebe.Já osobně nevím co mám dělat v životě. Nevím co chci dělat za školu, nemám vysněnou práci. Trpím nespavostí, mám migrény,je mi pořád zima.Nemám nechuť k jídlu ani k životu.Neustále se nečeho bojím. Neustále se mi chce brečet, nevěřím si. Nemám na sobě nic na co bych mohla být pyšná. Nejsem pěkná, nemám pěknou postavu,nejsem bohatá, ani chytrá, ani nemám dobrou povahu. Nemám ani žádné nadání. Každý si na mě vylívá zlost,neustále mám špatné dny, nic se mi nedaří.Nemám ani nikoho kdo by mě miloval. Nevíte co dělat aby se mi život zlepšil? Už jsem ze všeho zoufalá. Psychiku mám tak rozdrcenou že na to trpí moje ledviny. Začaly mi záněty ledvin, které jsou pokaždé horší a horší. Po fyzické stránce jsem naprosto zdravá. K psychiatrovi chodit nechci, ani do sebe nechci cpát prášky a na psychologa nemám peníze. Potřebuji někoho kdo by mi pomohl se přenést přes můj příšerný život...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete svůj život jako řadu smutných a zraňujících zážitků, především v období, kdy vaše možnosti bránit se byly minimální či velmi omezené. Důsledkem toho, bohužel velmi často, bývají vámi uváděné obtíže - "rozdrcená psychika", nedostatek sebevědomí, obtíže ve vymezování se druhým lidem, obtíže v navazování vztahů atd. Jako pozitivní vnímám to, že nyní v dospělosti, máte vůli svůj život zlepšit. Pomocí a podporou vám v tom může být především psychoterapie. Zlepšení je možné, i když to samozřejmě nebude z týdne na týden. Řada psychologů má smlouvu se zdravotní pojišťovnou (vy tedy nic neplatíte). Pokud se vám nedaří kontakty ve vašem regionu najít, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu nebo linku důvěry. Existují i intenzivní psychoterapeutické programy, kterým se říká denní stacionář. Tam klient dochází každý den místo do práce (je možno vystavit pracovní neschopnost) po dobu 2-3 měsíců, což umožňuje velké pokroky za relativně krátké období (opět většinou hrazeno ze zdravotního pojištění). Pokud byste potřebovala více informací o psychoterapii, můžete je nalézt na našich stránkách - www.stopstigma.cz v sekci "zotavení / zkušenost s psychoterapií". Přestože se domnívám, že hlavní část řešení vašich potíží je za pomoci psychoterapie, nezavrhoval bych tolik léčbu psychitrickými léky. Ty mohou přinést úlevu od úzkostných a depresivních příznaků (např. potíže se spánkem, nechutenství, nedostatek energie ..) a ve svém důsledku tak umožnit realizaci potřebných změn v životě. Držím vám palce a moc bych vám přál, abyste po letech na tuto část života vzpomínala s tím, že to bylo krajně obtížné, ale že se vám z toho podařilo z podstatné míry vymanit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nad Vaším dotazem jsem dlouho přemýšlela, jak odpovědět. Popisujete opravdu hodně těžký životní příběh. Vypořádáváte se s celou řadou traumat, špatných zkušeností a zklamání. Myslím si, že na to člověk nestačí sám. Na to potřebuje zkušeného průvodce a silnou oporu, například v podobě zkušeného psychologa nebo psychoterapeuta. Ne všichni odborníci pracují na přímou platbu od klientů. Lze také nalézt ty, kteří pracují na pojišťovnu a u nichž se nic nehradí - já sama takto na pojišťovnu dlouhodobě na terapii docházím. Samozřejmě záleží na tom, jaké jsou možnosti v okolí Vašeho bydliště. Nevím, co Vás v životě těší, co Vás zajímá, jaké máte koníčky nebo sny a přání. Je důležité zkusit hledat něco, co by bylo jen Vaše a co by Vám dělalo skutečnou radost. Dělat alespoň malé kroky dobrým směrem. Obklopit se lidmi, kterým na Vás bude opravdu záležet. Naučit se mít se ráda a uvědomit si, že už si nechcete nechat ubližovat. V tom všem Vám může být terapie dobrým pomocníkem. Znám to z vlastní zkušenosti. Moc mi to pomohlo. Věřím, že najdete opravdu dobrou odbornou pomoc a Váš život se začne konečně ubírat k lepšímu. Ze srdce Vám to přeju a upřímně Vám držím palce.


Zpět na seznam