Co to je?

Dobrý den, pár týdnů už se potýkám s nepříjemnými návaly vzteku. Vždy přijdou buďto kvůli něčemu, ale někdy i z ničeho. Jelikož jsem výbušné povahy, neovládnu to. Začnu mlátit do věcí, do sebe jsem nepříjemná na všechny okolo. Nevím si rady co s tím, je to nepříjemné. Už déle se potýkám také s nenáviděním sebe samé, může to být z toho? Je to normální? Při návalu se mi začne tak zvláštně dýchat a je mi uvnitř těla vedro (jestli to je pochopitelné). Nevím co s tím a vadí mi to, protože se to začíná zhoršovat. Tento týden jsem také měla ,,záchvat pláče” celý den jsem nejdřív byla nepříjemná, zlá a naštvaná a potom to nějak prasklo a propukla jsem v pláč. Nevím co s tím. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete lze těžko odhadnout, jestli vnitřní napětí a následné výbuchy jsou spíše důsledkem stresů, které v poslední době zažíváte, zda jsou spíše důsledkem nepřiměřené citlivosti na ppodněty, a jakou roli v tom hrají potíže se sebekontrolou a zvládáním impulzivity. Ujasnit by to bylo možné prostřednictvím rozhovoru s psychoterapeutem / psychologem. Prostřednictvím psychoterapie je pak obvykle též možné blíže poznat, co problematické chování a prožívání spouští a naučit se s tím vším zacházet nedestruktivním způsobem. Je možné se zaměřit i na vnímání sebe sama a jeho proměnu. V některých případech je možné zvážit i nasazení psychiatrické medikace, která dokáže zmírnit napětí a stabilizovat náladu. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, snažím se pochopit Vaši situaci, ale upřímně: moc to nejde. Jsem sice emotivní, hodně věcí se mě dotýká, ale většinou je řeším uvnitř sebe. Asi je to hlavně tím, že nemám ráda konflikty, obtížně snáším, když se mnou třeba někdo nemluví. To také není dobré, protože když jsem se dostávala do psychotických stavů (mánie), všechno co jsem potlačovala, vybouchlo, byla jsem hodně nepříjemná, zlá a agresivní. To mě pak vždycky moc mrzelo a přispívalo k těžkým depresím, které následovaly. Myslím, že by po Vás bylo dobré navštívit psychologa a o svých potížích si promluvit s ním. Věřím, že by Vám pomohl najít příčiny Vašich nepříjemných stavů a provázet Vás na cestě jejich postupného zvládání. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam