Dcera 12 let úplně zmanipulována otcem

Dobrý den,moje dcera 12 je úplně zmanipulována otcem, odmítá mě, nechce mě vídat aní se mnou mluvit nic, s otcem mají až přehnaný vztah, tvrdí, že jsem ji jen mlátila a nic jiného nestaral jsem se údajně, nechodila a mi ven, nehráli jsme si prostě tvrdí, že nic jsem pro ni nedělala, zapira věci, které lze potvrdit pomocí fotek a i svědků, jsem zoufalá, bylo mi doporučeno najít si terapeuta,nicemu už nerozumím, nikdo mi neumí odpovědět na otázku zda se s tím dá něco dělat, připadá mi, že nejde nic a že psychol. pomoc mě má jen udzdrzovat, abych se vyrovnala, že jsem o dceru díky manipulátorovi manželovi úplně přísla a že možná za více let třeba přijde. SZR úplně na mou situaci sedí bohužel se jedná dle ne o 3 stupeň, budu ráda za jakoukoliv radu, děkuji R. Beránková
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v první řadě chci vyjádřit účast s tím, jak náročnou situací procházíte. Z toho, co popisujete si představuji, že zažíváte různorodou směsici pocitů, jako vztek, smutek, bezmoc, a další, což je úplně pochopitelné. Zároveň musí být velmi náročné v tom nyní žít, když není zřejmé, jak to uvést na pravou míru. Jako velmi důležitou věc bych Vám nyní doporučila podporu pro Vás. Jednak ve vašem okolí, oslovit někoho, kdo Vás dokáže vyslechnout, podpořit, emocionálně i prakticky, nějaká Vám blízká osoba, ke komu máte důvěru a můžete si přijít pro pomoc. A jednak oslovit odborníka, Vámi zmiňovaná doporučení na psychoterapeuta mají dle mého názoru velký význam. Může Vám být velkou oporou v celém procesu, může Vám pomoci naplánovat a realizovat konkrétní kroky, které jsou nyní možné a vhodné. Nemusí být pravdou, že jste o dceru definitivně přišla, i pokud se jedná o syndrom zavrženého rodiče ve Vašem případě, pak lze terapeuticky s celou situací i dcerou pracovat, terapeutický proces může být nařízen i soudem na základě znaleckého posudku. Současně je možné obrátit se na právní pomoc a zjistit možnosti, jak postupovat. Obrátit se také můžete na krizové centrum anebo na organizace, které se zabývají rozvodovými tématy, podporou při rozvodu, jistě s tímto mají zkušenosti a doporučí Vám vhodný postup. Držím Vám moc palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Sama mám podobně starou dceru a při představě, že prožívám to co Vy, je mi těžko. Popisujete, jak Vás dcera odmítá, nechce s Vámi mluvit ani Vás vídat a vidíte situaci jako Syndrom zavrženého rodiče. Jako momentální radu za sebe bych Vám doporučila pokračovat v psychoterapii. Prožíváte velmi náročné období, a než se situace vyjasní, můžete čerpat podporu díky odborné pomoci. Dále se můžete obrátit na Rodičovskou linku bezpečí: 606 021 021, https://www.rodicovskalinka.cz/. Pracují zde psychologové a odborníci s dlouhodobou praxí ve výchovném a rodinném poradenství. Vyjadřuji Vám, jako matka, rodičovskou podporu a do dalších dní přeji vše dobré!


Zpět na seznam