Dcera 17 má problém

Dobrý den.Dcera, 17 let mě dnes ráno zaskočila pláčem.Dlouho jsem z ní nemohla dostat co se děje.Pak se mezi slzami rozpovídala.Prý to má porouchaný v hlavě.Vadí ji všichni lidi, protože jsou hloupý,uplně všichni,nic ji nebaví na nic nemá energii.Prý se přeci nemůže odstěhovat na jinou planetu kde jsou chytrý lidi.Bolí ji hlava a toto myšlení prý má už delší dobu.Vždy to přijde,pak zmizí,když se pocit objeví znovu, je to horší.Neví si s tim rady a nechce už ty stavy mít,povídala mezi ustavičným pláčem.Studuje střední školu,průměrně.Nevim si rady.Dnes ani nešla do školy.Nepřijde mi normální že ji vadí lidi i vrstevníci (obtěžují ji svými problémy a svým mmyšlením a ona prý už pak na nic nemá energii.)Díky za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za pozitivní signál, že se vám dcera se svým trápením svěřila. Možná vám jen chtěla vysvětlit co se děje a být vyslechnuta, možná od vás ráda přijme nějakou pomoc či podporu, nebo využije informace pro vyhledání pomoci jinde. Jaká je její představa o podpoře a vaší roli v ní, je možná první věc, o které by bylo vhodné si v klidu promluvit. Z toho co píšete si nejsem jist, zda se jedná o "normální" (ve smyslu obvyklé, byť subjektivně velmi náročné) obtíže spojené s dospíváním, zda jde o reakci na potíže ve vztazích či nějakou náročnou životní situaci. Také není jasné, zda vystačí s podporou vaší nebo dalších blízkých lidí, nebo zda by bylo vhodné využít i pomoci odborné (psycholog, školní psycholog apod.). V tom bych doporučil zohlednit její názor, trvání a intenzitu potíží i to, nakolik jí omezují žít normální a spokojený život. Pokud by o to stála, může se o vhodných formách pomoci (i dalších věcech) poradit na některé z linek důvěry. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, příčin takového problému může být asi víc a myslím, že k tomu, aby se sama v sobě vaše dcera líp vyznala, by pomohla psychoterapie. V pravidelných rozhovorech s odborníkem, ke kterému by mohla mít důvěru, by snad postupně porozuměla tomu, proč má možná zúženou pozornost. Znám to sama ze své zkušenosti, že když mě něco trápí, zaměřuje se na to moje pozornost tak, že se mi časem zdá, že vše v realitě podporuje moje pozorování. Myslím, že takový "filtr" máme občas na vidění reality všichni. Pokud to ale přesáhne míru a stane se to zdrojem utrpení, je dobré pochopit, proč jsme si takový filtr vidění nastavili - a hlavně se ho zbavit. Možná byla na počátku pocitů vaší dcera nějaká neshoda s vrstevníky nebo emoční zranění, které ji vedlo k závěru, že "jsou stejně všichni blbí" - a pak si toto výběrovým pozorováním potvrzovala. To je samozřejmě jen moje domněnka a bude dobré přijít tomu na kloub. Držím palce, ať najdete řešení a úlevu.


Zpět na seznam