délka terapie,horšení stavu

Dobrý den, cca 20 let jsem na antidepresivech, menší dávky. Trpím generalizovanou úzkostí. Před rokem a půl jsem se rozhodla přidat k medikaci terapii. Hodně mi pomáhá co se týče vztahů, přístupu k životu.Cítím se dobře i v tim, že pro sebe něco dělám. Ale postupným rozkrýváním teď došlo k tomu, že mám několik týdnů opět úzkosti, strachy - ale jakoby jinak, objevují se nové problémy, které jsem před tím netušila. Pracuji dál, ale mám pochyby o zlepšení stavu pomocí terapie. Zdrácím víru, že dělám dobře.Je při terapii možné takové zhoršení? Jak dlouho vlasně trvá terapie (já si zadělávala na problémy dlouho, řeším to takhle až v mých 50 letech).Vím, že je to velmi individuální, ale zkuste alespoň rámcově. Mně ten rok a půl připadá dlouho (frekvence návštěv je 1x za 3 týdny). Moc děkuji za odpověď Martina
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den Martino, děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíte. V první řadě chci moc ocenit, že jste se rozhodla k farmakologické léčbě přidat psychoterapeutickou péči. Dle aktuálních výzkumů je právě kombinace těchto dvou směrů nejefektivnější v léčbě úzkostných poruch. Zároveň ale vnímáte, že po postupném zlepšování došlo k náhlému zhoršení Vašich obtíží. Rozumím tomu, že je to velmi nepříjemné, že Vás to možná i vylekalo. Ráda bych Vás uklidnila, že je to určitě normální jev v terapii, podobně jako píše naše peer poradkyně ze své zkušenosti. Důvodů může být celá řada, zpravidla ale souvisí s naším prohlubováním uvědomování si sebe sama a se setkáváním se s procesy, které jsou pro nás nové a zatím neintegrované. Ráda bych Vás podpořila, abyste toto sdílela se svým psychoterapeutem/terapeutkou, je určitě velmi podstatné, abyste se tomu v sezeních spolu věnovali. Dále se ptáte, jak dlouho terapie může trvat. Je to opravdu individuální. Některé situace a témata jako například řešení krize se dají obsáhnout v několika sezeních, naopak pokud klient přichází řešit dlouhodobé vztahové potíže, nebo depresivní či úzskotné stavy, je úplně normální, že se psychoterapie protáhne na několik desítek sezení a tudíž na několik let. Frekvence 1x za tři týdny je poměrně málo na to, aby se mohlo v psychoterapii něco odehrát v krátkém čase. Doporučila bych Vám v souvislosti s vnímaným zhoršením zintenzivnit psychoterapii na 1x týdně, pokud je to možné a otevřeně hovořit s psychoterapeutem/terapeutkou o tom, co se Vám děje, co zažíváte. Držím Vám palce, ať je Vám zase brzy lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Martino. Také jsem při terapii zažila zhoršení stavu a to velmi prudké. Podařilo se mi totiž neúmyslně vzpomenout si na některé vytěsnené a zapomenuté bolestné vzpomínky. Bylo mi nějakou dobu strašně. Zpětně viděno, po několika letech, toho postupu a kroku nelituji, celkově vzato ze mně spadla část podvědomé tíže. Přála bych i Vám, abyste časem našla klid a úlevu. Důležité mi připadá to, aby o tom věděl ten, kdo vám terapii poskytuje, že je vám momentálně hůře.


Zpět na seznam