Deprese

Dobrý den ,je mi 17 a ráda bych věděla jestli je možné abych šla k psychologovi bez toho aniž by o tom věděli rodiče. Mám určitý problém o kterém vim že by se měl řešit ale nechci tím zatěžovat mamku ,protože ma svých starostí dost. Moje dětská doktorka už mi jednou chtěla napsat žadanku na psychologii ,ale já to odmítla a řekla ze to bude dobrý a ze už to nikdy neudelam. Ale už je to nějakou dobu a na mě je toho pořad moc že nemůžu přestat. Mamka si myslí že už jsem v pořádku ,všichni si to mysli ,ale já jsem vsechno jenom ne v pořádku. Vážně ji o tom nechci říkat a vyřešit si to sama. Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mám radost že jste se odhodlala své problémy řešit a že přebíráte za svůj život odpovědnost. Zákon upravuje péči v oblasti psychoterapie tak, že informování/ souhlas rodiče není nutný, pokud: je klient staršího 15 let, pokud má dostatečné mentální schopnosti situaci posoudit a rodiče nedají najevo nesouhlas (tento rozpor mezi přáním dítěte a rodiče pak rozhoduje odbor péče o dítě). (Poznámka: neuvádím doslovnou citaci.) Vykládat co jsou dostatečné mentální schopnosti lze různě. Nicméně v praxi je obvyklé, že u dospívajících nad 16let (někdy 15l.) nebývá doprovod ani souhlas rodiče vyžadován. Nebývá nutné mít žádanku od lékaře, nicméně v lékařské zprávě by mohly být informace, které je pro další péči užitečné předat. Kdyby bylo potřeba poradit kam se obrátit, můžete se ozvat na Linku bezpečí, dost možná vám poradí i vaše lékařka, která již péči doporučovala. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je dobře, že chcete svou situaci řešit. Asi by bylo snazší se doma svěřit, ale chápu, že se snažíte maminku chránit. Jestli jí to musíte říci nevím, ale ze zkušenosti mé kolegyně vyplývá spíše, že ne. Jak je to ve skutečnosti, na to vám jistě odpoví odborník. Kolegyně onemocněla v sedmnácti letech a rodičům se svěřovala opravdu minimálně ze stejných důvodů a snažila se vše vyřešit sama. Nicméně odborníci, které bez vědomí rodičů vyhledala, ji ze začátku nenutili svěřit se rodičům a po nějaké době se jí zeptali, zda by nepřistoupila na to, aby se setkali s jejími rodiči, každopádně to neudělali bez jejího souhlasu. Pokud se svěříte dobrému odborníkovi, který bude respektovat Vaše přání, aby se to rodiče nedozvěděli, určitě se Vám uleví. Když přijdete k psychologovi včas, je mnohem větší šance na rychlejší zlepšení. Možná až se Vám bude dařit lépe, najdete cestu, jak se doma svěřit a získat tak i možnou podporu rodiny. Držíme Vám palce.


Zpět na seznam