Deprese?

Dobrý den, jsem třetím rokem na mateřské, manžel má časově náročné zaměstnání, takže jsem většinu času s dítětem sama, navíc spolu s manželem komunikujeme minimálně, a k tomu se marně se snažím dodělávat školu. V poslední době jsem zcela bez nálady, unavená a bez zájmu o péči o domácnost a jiné zájmy. Mám velké výkyvy nálad, které nejvíc ovlivňují moje dítě. Myslela jsem, že to zvládnu sama, ale ty stavy jsou dle mně horší, na koho bych se měla obrátit? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při řešení tohoto typu obtíží připadají v úvahu 3 základní přístupy, které je obvykle vhodné kombinovat. 1) Změny v životním stylu - zmírnění zátěže, čas na odpočinek a kompenzaci, pomoc a podpora okolí, zábava a sociální kontakt. Předpokládám že v této oblasti jste již nad řadou věcí přemýšlela a pravděpodobně i vyzkoušela. 2) Psychoterapie může při těchto obtížích např. pomoci pochopit celkový kontext situace, vytvořit odstup, pomoci s hledáním řešení a podpořit v jeho uskutečňování. Psychoterapii obvykle poskytuje psycholog či psychoterapeut. 3) Farmakologická podpora bývá vhodná v případech, kdy základní fungování působí výrazné obtíže nebo příznaky trvají dlouhou dobu. Není sice v podobných případech obvykle řešením příčiny, ale dokáže zmírnit příznaky (např. nespavost, úzkost, depresivní náladu ap.) a tím umožní/ podpoří změnu v bodech 1+2. Pro předepsání léků je potřeba navštívit psychiatra, některé pak může předepsat i praktický lékař. Bez přímého kontaktu je obtížné posoudit, zda kromě změn v životním stylu a psychoterapie by pro vás byla vhodná i medikace. Pokud chcete, můžete to s lékařem konzultovat již teď, nebo vyčkat jaký přínos budou mít zbylé přístupy. Přeji ať se vám daří lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, v první řadě bych se s tím zkusila někomu svěřit i osobně, být na vašem místě, třeba manželovi zrovna. Jinak se můžete obrátit na psychologa, psychoterapeuta, mohl by vám možná pomoci zorientovat se v tom, zda se jedná o nemoc, nebo něco méně závažného, popř. jiného. Napadá mě i to, zda byste nechtěla využít nějaké párové terapie s manželem. Nebo volit jinou cestu, naučit se aktivně odpočívat, navazovat vztahy třeba s jinými maminkami, hýbat se na čerstvém vzduchu, ať už na procházce, při sportu, nebo práci. Svítí slunce a pokud se člověk v těchto dnech pohybuje venku, obvykle to depresi mírní. Můžete také zkusit přerušit studia, ať si odpočinete. Přeji mnoho zdaru.


Zpět na seznam