Deprese?

Zdravím, mám problém. Už delší dobu pociťuju k svojí mámě nenávist. Hádky jsou na denním pořádku, vadí mi její přítomnost, například mi vadí třeba když jí. Cítím se pak úplně znechucená. Nemám k ní žádný mateřský pud. Každým dnem mi přijde, že před ní stavím nějakou betonovou zeď. Taky na sobě už delší dobu pozoruju určité změny. Nastoupla jsem na brigádu, byly jsme na dovolený. Cítím se pořád tak unavená ani nevím jak to popsat. Prostě mě nebaví žít. Jsem furt naštvaná a protivná. Žiju s pocitem že život je jedno velké klišé a že je úplně zbytečný, že já jsem zbytečná. Přijde mi že můj život je jeden velký stereotyp. Když byla škola, ráno jsem vstala šla do školy, ze školy domů , uklidit a pak nic. To samé je teď. Přijdu domů z práce, uklidím a pak zase nic nedělám. Nechodím ven ani moc nemám s kým. Začala jsem kouřit, i když bych neměla. Mám pocit že žiju jenom pro cigarety a úklid. Nic jiného nemám a nic jiného mě nebaví. Nevím, jestli je to nějaký pubertální období či deprese. Nechce se mi nic. -Anonym 15 let
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete dva okruhy problémů a přemýšlím nad tím, zda a jak spolu souvisí. Napadalo mě, že vztahy s rodiči jsou v dospívání často napjaté a v okamžicích, kdy nám život přijde "na prd" se tyto konflikty dále vyostřují a někdy jsou i hromosvodem celkové nespokojenosti, zvláště pokud s nimi trávíme hodně času na malém prostoru. (Dávám k úvaze, netvrdím že to tak u vás musí být). Řešením pak může být zařídit, si v mezích možností, zajímavější život, což může vést k tomu, že jsme celkově spokojenější i trávíme doma méně času. Když jsem si četl, jaké prožíváte dny (jen práce/škola, pak povinnosti a pak zřejmě samota a nuda), nepřekvapuje mě, že vám v tom není dobře. Přemýšlím nad tím, jak byste si mohla dny udělat zajímavější a dát jim smysl. Co (byť jen drobného) by vás mohlo trochu potěšit? Máte nějaké zájmy na které by bylo mořné navázat? Máte nějaké sny, které byste chtěla zkusit realizovat? Mohou to být i drobnosti (např. zajímavě strávený čas s kamarády, čtení, péče o zvířata, rukodělná práce, sport..). Je možné něco z toho zkusit realizovat? Je také možné (a vy o tom nepíšete), že vás máma štve nějakými konkrétními věcmi - omezeními, poučováním apod. O tom by bylo vhodné s ní promluvit - aby věděla co se vám nelíbí a možná i vy více pochopíte, co jí k tomu vede. Co se týká podpory a pomoci, bývá vhodné svěřit se a poradit s někým v okolí ke komu máte důvěru. Můžete též zatelefonovat či napsat (chat, email) na Linku bezpečí. V řadě i menších měst fungují nízkoprahové kluby pro dospívající - tam je jednak možné zajímavě trávit volný čas, ale i probrat s pracovníky tyto, v dospívání poměrně časté, problémy. Přeji ať se vám daří měnit vaše dny k lepšímu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradnu. Píšete o problémech ve vztahu k matce a z toho se odvíjejí Vaše další potíže, nebaví Vás život, jste unavená a nespokojená. Nenávist k matce ale může být důsledkem a ne příčinou Vašich problémů. Příznaky, které popisujete, by mohly napovídat o depresi v pubertálním období, která se v dospívání vyskytuje. Podle mého názoru byste neměla svoji situaci brát na lehkou váhu. Napadá mě promluvit si o Vašich potížích otevřeně s matkou a společně vyhledat psychologa či terapeuta, který by Vám pomohl Vaší situaci porozumět a nalézt orientaci a řešení. Existují i různé formy telefonické pomoci, například linka bezpečí. Přeji Vám hodně štěstí, věřím, že za pomoci odborníka půjde řadu Vašich potíží zvládnout a vztah s matkou se opět zlepší.


Zpět na seznam