deprese..
Dobrý den.Pane doktore,prosím Vás o pomoc touto cestou.Je mi 45.let,
Mám tátu na Psychiatrii,má Alzheimera,zhoršuje se to,jsme z toho s mamkou špatný,hůř to snáším já,dále jsem musela nechat uspat pejska(bylo mu 17.let a byl nemocný)-je to měsíc a nemůžu se s tím smířit,moc mi chybí. Pak jsou takové běžné problémy jako v každé rodině.Vše velmi špatně snáším,mám úzkost na hrudi,bolí mne hlava,mám třes rukou,každá
i menší nepříjemná situace mne rozruší. Jinak jsem epileptik-po úrazu,mám invalid.důchod,byla jsem na operaci s nádorem a následně na ozařování..je to už 16.let..Nemohu tátovi ani nikdo jiný pomoc,je to strašná psychická zátěž.Mám toho v životě za sebou dost(mimochodem bývalý manžel alkoholik...je toho víc.Prosím Vás,může mi moje paní doktorka na Neurologii napsat nějaké antidepresiva??Nemohu si dovolit ležet v nemocnici(ohledně táty apod.)Vím,že něco může lékař,však náš moc léčit neumí..(s prominutím).Velice Vám budu vděčná za odpověď.S pozdravem hezkého dne Jana M.

Michael Kostka
Odpověď odborníka:
Dobrý den, Jano. Zdá se mi, že zátěž, ve které nyní žijete, je opravdu veliká, což se může projevovat i tělesnými příznaky, jako je například třes nebo svírání na hrudi. Léky, které by vám mohly ulevit (například antidepresiva) vám mohou předpsat lékaři různých specializací. Psychiatři mají výběr nejširší a také největší zkušenosti, proto by možná objednání k některému z nich bylo nejvhodnější. Nicméně základní léčbu může zahájit i neurolog nebo praktický lékař. (Můžete se tedy například objednat k psychiatrovi a do té doby, než k němu poprvé půjdete, si nechat předepsat léky od praktika či neurologa, pokud je to pro vás snazší.)
Kromě užívání léků, by mi přišlo vhodné hledat i další způsoby úlevy a podpory. Můžete být například kontakt s lidmi, se kterými je vám dobře, činnosti které vám dělají radost a umožní alespoň na chvíli starosti opustit, nebo třeba možnost se někomu svěřit. Z těchto důvodů by mohlo být též užitečné navštívit psychologa či psychoterapeuta.
Držím vám palce.
Zpět na seznam