Deprese?

Dobrý den, je mi 17 let a nevím jak začít, tak to prostě napíšu. Tak rok zpět jsem byla hrozně akční musela jsem být vždy ve středu dění, doplňovalo a dobíjelo mi inergii, když jsem byla mezi lidmi, ať už ve škole, nebo někde na párty, ráda jsem se bavila. Už ani nevím kde a kdy se to zlomilo, ale teď bych nejradši byla někde furt schovaná sama se svými myšlenkami a nebo spala.. Kdybych ráno nemusela vstávat, tak bych jen spala. Už mě ani nic nenaštve, když se stane něco co se mi nelíbí tak to prostě nevnímám jako bych byla emocionálně úplně prázdná a tak je to stejně i s radostí. Snažím se fungovat normálně, ale mezi lidmi dlouho nevydržím. Stačí mi být na brigádě kam chodím na 6 hodin denně někdy na 4 podle práce a jsem ráda když už můžu jít domů, protože jsem úplně vyšťavená.. Ne unavená, ale vyšťavená z lidí. Nevím jestli to tak má být, ale cítím na sobě, že je něco špatně a nevím jak to řešit. Chtěla jsem si domluvit psychologa, ale nevím jestli je vůbec potřeba.. Na to totiž příjdou dny kdy jsem v pohodě, tak nějak se to střídá, ale furt to není vončo. Přátel mám dost, ale mám pocit, že už se semnou nudí, protože nejsem jako dřív a nechci o ně přijít. Možná je to kvůli věcem, který jsem si prožila jako menší a teď mám z toho nějaké trauma, ale vy tomu rozumíte nejlíp tak se ptám vás jestli se mám na někoho obrátit, předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, změny nálad a prožívání které popisujete mohou být způsobeny řadou různých věcí včetně biologických, sociálních a psychických změn spojených s dospíváním. Mohou mít souvislost i s těžkými či neobvyklými zážitky v minulosti. Jestli je to tak ve vašem případě, však nemohu bez znalosti podrobností odhadovat. Konzultace s psychologem či docházka na psychoterapii by vám mohla pomoc v porozumění příčinám i v hledání způsobů, jak stav zlepšit. Jestli je vyhledání odborné pomoci potřeba záleží především na vašem rozhodnutí, ale myslím že tím nic nezkazíte. Obecně to považuji za vhodné v případech, kdy problémy závažněji zasahují do života a změna vlastními silami není dostatečně úspěšná. Váš dotaz je podobný dotazu předchozímu ("velká změna mého psychického stavu"), možná by pro vás bylo zajímavé si přečíst i odpovědi k němu. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsme rádi, že jste se obrátila na naši poradnu se svým dotazem. Sama jsem zažívala něco podobného. Nevěděla jsem, co se se mnou děje, protože jsem na sobě pozorovala, jak mi lidé okolo začínají více a více vadit. A to mě překvapovalo, protože jsem, tak jako Vy, bývala hodně společenská. Až zpětně jsem si uvědomila, že podráždění začalo v období mého naprostého vyčerpání. Vyhledala jsem psycholožku, která pojmenovala můj stav jako syndrom vyhoření. Později se ukázalo, že trpím depresemi a teprve tehdy jsem se díky návštěvám psycholožky, a díky medikaci, začala zotavovat. Doporučila bych Vám návštěvu odborníka, který nejlépe zjistí, co Vás trápí a jak Vám může pomoci. Píšete i o možném traumatu z dětství. Pokud něco takového ve Vašem životě bylo, neváhejte a pomoc psychologa vyhledejte. Přeji Vám, ať brzy naberete sil a cítíte se zase lépe!


Zpět na seznam