Deprese

Dobrý den. Jsem na nervy z koronaviru. Mě samotnou zas tolik neomezuje. Ale deptá mě, kolik lidí už umřelo, počet nakažených, přeplněné nemocnice, podnikatelé bez příjmu, zavřené školy a plno dalších problému a starostí, které se mě osobně ani netýkají, ale ostatní lidé se s nimi musí potýkat. Kromě toho mě deptá, že na světě jsou války, vraždy, násilí, zlí lidé, rasismus…. Říkám si, kde jsem se to narodila. Nelíbí se mi, že tady žijeme v blahobytu, zatímco v rozvojových zemích lidé trpí hlady a nemají ani pitnou vodu. Nelíbí se mi, že někteří lidé, se rodí zdraví a jiní postižení. A vadí mi i plno dalších nespravedlností, které se dají ovlivnit, ale lidé si je vytváří sami.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Vlastně nevím, zda na to co píšete čekáte nějakou reakci (formulovanou otázku jsem ve vašem psaní nenalezl), nebo zda to je jen povzdech. I já bych si přál, aby řada věcí ve světě a jeho fungování byla jinak a někdy mi přijde deprimující, že to z pozice jednotlivce můžeme ovlivnit velmi málo. Řešení pro sebe nacházím v tom, že se soustředím na drobné konkrétní věci, které ovlivnit dokážu. Můžete zkusit, zda by to pomohlo i vám. Může se jednat například o nezištnou drobnou pomoc někomu ve vašem okolí, nebo třeba to, že někoho potěšíte či rozveselíte. Přeji, ať se daří.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den . Děkuji za Váš dotaz. Nejste jediná komu "coronavirus leze na nervy". Shledávám poslední dobou podobné reakce ve svém okolí velmi často. Upřímně, ani můj život se moc nezměnil, jen se objevil v mém životě pocit jakési bezmoci a nesvobody, na který jsem si odvykla. Neumím Vám poradit , co máte dělat. Mohu pouze poznamenat , co pomáhá mě. Někdy pomůže si s někým popovídat, "vyventilovat" své pocity, někdy procházka s pejskem. Těšení se na jaro a velikonoční svátky. Snad více než kdy dřív si uvědomuji, že jsme zde jen na návštěvě. Snažím se tedy si těch pár chvilek zpříjemnit pozitivními zážitky například v rodině. Pokud žijete sama, zkuste zavolat někomu blízkému a popovídat si s ním. Pokud máte pocit, že tuto situaci nedokážete zvládnout , nestyďte se a vyhledejte odbornou pomoc, např. Linku první psychické podpory 116 123, která funguje nonstop. Pevné zdraví Katka


Zpět na seznam