Deprese

Dobrý den. Již rok trpím, nechci říct depresemi, nevím to jistě, ale takovými špatnými náladami. Nic, co mě kdysi naplňovalo, už mě nebaví, poslední dobou se často hádám s rodiči, každý den Brečím, nechci jíst,.. opravdu, uvědomuji si, že potřebuji pomoc. Ale když jsem řekla doma, o mých záchvatech úzkosti a depresích, akorát se mi vysmáli. Takovéhle nálady mám od doby, co se se mnou rozešel můj kluk dost hnusně. Nevíte, co dělat? Celkem mám strach z budoucnosti ... předem děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, prožitky, které popisujete se někdy v dospívání vyskytují a myslím, že dostatečným důvodem pro vyhledání pomoci je právě to, že tuto potřebu cítíte. Mrzí mě, že vaši nechápou, že je vám zle a proto by bylo dobré vás ve vyhledání pomoci podpořit. Hranice od kdy bývá možné navštívit ordinaci bez předchozího souhlasu rodičů bývá vykládána různě, u psychologa, psychoterapeuta či psychiatra je to obvykle nad 15-16 let. Služby jsou obvykle po předchozím objednání - zároveň se můžete zeptat na výše uvedené, i na to zda službu hradí vaše pojišťovna. Bez objednání je možno navštívit některé z krizových center, opět doporučuji dopředu zjistit od jakého věku služby poskytují. Pro začátek by pro vás mohlo být nejsnazší zatelefonovat na Linku bezpečí, situaci tam probrat, případně si tam i vyžádat kontakty na služby v místě vašeho bydliště. Možná by též stálo za úvahu, zda ve svém okolí přeci jen nemáte někoho, komu byste se mohla svěřit a říct o podporu (širší rodina, kamarádi, učitelé..). Držím palce
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, moje obtíže se začali také objevovat v pubertě a v souvislosti se vztahy, nechtěla jsem vyhledat odbornou pomoc a než jsem se dostala k lékaři, uplynula dlouhá doba. Kdybych šla dříve, možná by mi dnes bylo lépe. Proto bych vás chtěla podpořit v tom, odbornou pomoc vyhledat. Může podchytit případné začínající onemocnění a nebo Vás prostě jen naučit jinak jednat a přemýšlet, je-li to něco, co byste byla ochotná udělat, mohlo by se vám ulevit a v budoucnu byste možná podobné obtíže zvládala lépe. Ještě bych Vám poradila, abyste se snažila myslet pozitivně, vím, že se to snadno řekne, ale v depresích jsem zjistila, že autosugesce má velikou sílu a pozitivní myšlení se dá svým způsobem natrénovat. Zkuste přijít na nějaké příjemné myšlenky, já si třeba zkoušela užívat sluníčka, procházek, za každý úspěch jsem se pochválila a sama sebe jsem přesvědčila, že nesmím ztrácet naději a podobně. Snad by to mohlo alespoň trochu jít. Oporu můžete najít právě v odborníkovi, který Vás bude léčit.


Zpět na seznam