Deprese

Dobrý den, už nevím kudy a jak dal. Brzy mi bude 34 let a trápí mě opakované stavy deprese. Jsem u konce, bolest už je moc velká, propadl jsem se na samotné dno.. Připadám jako malé děcko, ve svých 33 letech naprosto nedospělé, závislé na uznání a názorech okolního prostředí, bez jakékoliv vlastní síly, odvahy, názoru.. zbabělé, samo a jen čekající, neschopné rozhodnout o svém osudu. Navíc, a za to se stydím hrozně moc - nepřející, žárlivý jedináček, neschopný se radovat z cizího štěstí, odvázat se, vyjádřit co chci, být někomu oporou, přítelem a sám někoho milovat, něco někomu dávat a ne jen brát. Je to strašné břímě, strašná černá sračka, která mě sžírá v mé depresi. Ztráta zájmů, žádný životní cíl a žádná energie, která by mě poháněla neustále kupředu, nulové sebevědomí a maximální vyhýbavost, pasivita a řada komplexů... Máte pro mě radu jak z toho ven? Mám dojem, že jsem vůbec nezvládnul přechod do dospělosti a zaseknul jsem se někde v období raného dětství, kdy jsem byl jedináček závislý výhradně na mámě (našim to dost neklapalo a rozvedli se, když mi byly tak 3-4 roky. Po rozvodu jsem žil s mámou a dědou) Nevím, jestli s tím jde něco dělat, už jsem asi 2 vážnější krize měl, pokaždé jsem pak navštěvoval stacionář, antidepresiva beru s malými přestávkami cca deset let (nechci je jíst, tak jen minimální dávku) Teď aktuálně ta deprese trvá už asi 3-4týdny a mám pocit, že teď už pomůže jedině zázrak.. Martin
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Martine. Píšete že se již nějakou dobu s depresemi léčíte, takže je možné, že se s některými informacemi budu opakovat. Depresivní onemocnění může být recidivující - tzn., že se i při řádně vedené léčbě může v některých obdobých vracet. Jsem přesvědčen, že to nemusí znamenat, že léčba nemá smysl - jejím výsledkem může být nižší frekvence depresivních epizod, či zmenšení hloubky propadu. Z doporučovaných léčebných postupů jsou klíčové dva - farmakoterapie (léky) a psychoterapie. Přičemž řada výzkumů prokázala, že nejúčinnější je oba tyto přístupy zároveň kombinovat. Stejně jako léků pomáhajících při depresi je celá řada - pokud nefungují dostatečně je možné zkusit jiný preparát či změnit dávkování i u psychoterapie je řada různých přístupů (kognitivně-behaviorální, hlubinný, gestalt ap. individuální/skupinová) i "dávek" (občasná ambulantní návštěva, systematická psychoterapie, stacionář, pobytový psychoterapeutický program). V tuto chvíli bych vám doporučil probrat s psychiatrem možnosti ve změně léků (možná bude stačit jejich navýšení až vám bude lépe, můžete uvažovat o jejich snížení či jiné úpravě). Dále bych doporučil , podle toho jaký aktuálně bude váš stav, přiměřenou formu a míru psychoterapie. Vhodné bývá chodit na psychoterapii i v období kdy vám bude celkem dobře (klidně s nižší frekvencí) - může to pro vás být prostředek, jak případný další propad zastavit či zmírnit, nebo způsob jak se v mezidobí na případné další obtíže přichystat. Píšete, že se snažíte brát antidepresiv co nejnižší dávku. V obdobích kdy je vám dobře tomu naprosto rozumím. Při zhoršení bych považoval za odůvodněné po konzultaci s lékařem dávku zvýšit. Pokud z toho máte obavy, proberte to s ním. Neházejte flintu do žita, držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Martine, je vidět, že o sobě hodně přemýšlíte. To, že jste sám k sobě velmi kritický,může být součástí deprese, taková zkušenost není ojedinělá. V rámci úvah o sobě jste přišel na docela zajímavé věci. Mám pocit, že některá negativa, která popisujete jako sobě vlastní, tak nějak patří k životnímu stylu i problémům mladých lidí obecně. Jako by dnešní mladí dospělí opravdu stále dospívali, báli se převzít zodpovědnost. Věřím však, že máte potenciál na sobě pracovat a že máte vlastní silné stránky, dobré vlastnosti, zájmy. Můžete zkusit přemýšlet nad plány do budoucna a způsoby, jak svou situaci zlepšit, co byste si přál a jak toho dosáhnout. Pokud na sobě budete pracovat a budete mít nějakou vizi, vaše nespokojenost bude ztrácet na intenzitě. Oceňte sám sebe i za sebemenší pokrok či úspěch, u mnoha lidí to je velmi důležitý krok k překonání špatných pocitů na cestě k uzdravení. K obecným doporučením proti depresi patří trávit pokud možno co nejvíce času venku, kdy je světlo. (Na nastávající podzim, ubývání slunce a zkracování dnů řada lidí zareaguje depresí). Myslím také, že v krizovém období, kdy na Vás deprese opravdu „sedne“ by možná nebylo od věci antidepresiva ve spolupráci s lékařem na krátkou dobu navýšit, dají se pak v období klidu opět snížit.


Zpět na seznam