Deprese, úzkosti a PPP

Dobrý den, už si nevím rady, ani vlastně nevím, co čekám za odpověď, vím, že už jsem měla dávno vyhledat odbornou pomoc, ale dost se stydím, bojím a vlastně nevím, jak začít. Když mám lepší období, tak problémy zlehčuju a říkám si, že to zvládnu sama, ale už vím, že ne. Je mi 23 let a před pár lety jsem se pokusila o sebevraždu, už v té době jsem trpěla PPP (střídali se u mě vlastně všechny druhy - anorexie, bulimie, zachvatovite přejídání).Od té doby se to v různých cyklech opakuje a myslím, že trpím depresemi. Dokážu se "přetvařovat" a mezi lidmi normálně fungovat, chodím do práce, mám přítele (ten o všech problémech ví, snaží se mi pomoct, ale neví jak a říká, že bych měla vyhledat odbornou pomoc). Moje psychické problémy jsou hlavně ohledně mého vzhledu,občas se hnusím sama sobě (to díky ZP), ale pak mám dobré období kdy žiju v podstatě celkem normální život a to se začínám mít celkem ráda, i když pořád mám nízké sebevědomí. Další problém je nefunkční rodina, spíš rodinu nemám, nemám prakticky ani přátelé a mám problémy s kolektivem v zaměstnání. Už jsem vypozorovala, že všechno souvisí hlavně s jídlem. Když jím zdravě a umírněně, tak i sportuju a hýbu se, sama sebe začínám přijímat, pak mám celkově lepší režim co se týče spánku, povinností, mám lepší náladu, mám lepší vztah s přítelem, chodím méně vystresovaná z práce. Můžete mi poradit, jak své problémy řešit? Budu moc vděčná za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak zřejmě sama tušíte, bylo by na místě vyhledat odbornou pomoc. Podle vašeho popisu se domnívám, že ústředním problémem, na který se zaměřit, mohou být právě PPP. Součástí léčby je kromě nastavení pravidel životosprávy i psychoterapie, která umožňuje zpracovat i další psychické problémy (např. vztahy v původní rodině, potíže v navazování vztahů, sebedůvěru a sebehodnocení) - ty mnohdy s PPP souvisí. Někdy bývá užitečné nasadit i psychiatrickou medikaci (např. ke zmírnění depresivních či úzkostných příznaků), nicméně na základě informací, které mám k dispozici, nemohu odhadovat zda je to na místě konkrétně u vás, ani zda se jedná o samostatné obtíže či spíše důsledek PPP. Forma léčby pak může být ambulantní, stacionární či pobytová. Ve vašem případě by zřejmě bylo vhodné začít ambulantní docházkou. Hodnotím pozitivně, že jste si přiznala potřebu vnější pomoci. To, že lidé s vyhledáním odborníka mnohdy váhají, je poměrně běžný jev, stejně tak problematika, kterou popisujete není nijak neobvyklá. I když ostych jako reakci chápu, nemyslím, že byste tím odborníka zaskočila. Držím palce!
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je dobře, že jste přišla na to, že když správně jíte, cítíte se lépe. Je to cesta, kterou se můžete vydat a o které víte, že funguje. Pracuji v sociální službě pro duševně nemocné. Jedna z našich klientek má také PPP a nedávno se mi svěřila s tím, že jí zjistili alergii na celou řadu potravin, což jí v důsledku pomohlo, aby se právě po jídle cítila lépe. Napadlo mě, že by to mohl být i Váš případ, samozřejmě nemusí. Můj společenský život je vždy lepší, když i já se cítím dobře, na navazování vztahů a udržování přátelství se dá pracovat a je moc dobře, že máte přítele, který Vás podporuje, a můžete se mu svěřit. Vyhledat odborníka, je při uvážené volbě vždy dobré řešení. Sama jsem měla dlouho pocit, že vše zvládnu sama a lékařům jsem se vyhýbala. Dnes vím, že to byla chyba a mohlo mi být lépe mnohem dřív, kdybych měla někoho, kdo se mnou bude problémy přímo a pravidelně řešit. Když k někomu půjdete, neznamená to Vaše selhání, možná naopak, uděláte další krok k tomu, aby se situace řešila. Vše je stejně v první řadě na Vás. Toto je kontakt na poradnu, která se přímo specializuje na poruchy příjmu potravy a jistě Vám poradí i kontakt na odbornou terapii http://www.anabell.cz/.


Zpět na seznam