deprese,uzkosti

Dobry den,tretim rokem se lecim s uzkostne depresivni poruchou.Jsem po dvou pokusech o sebevrazdu.Citim to tak,ze ani to jsem nedokazala.Nyni opet skoro dva tydny jsem ve stavu,kdy nevychazim z domu,nejsem schopna varit a v podstate se pohnout. vyhybam se komunikaci.Po celou dobu nemoci nefunguji,co se sexu tyka.Jsem i bez prace a od unora na nemocenske,po hospitalizaci v lecebne.Beru jen leky,terapeutku nemam.Uz nevim,jak dal.Zadam o radu,co bych mohla udelat,at je tomu vsemu konec.Aspon ze mam velkou oporu v priteli.Dekuji za odpoved,Krausova
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, takto vážné a dlouhodobé psychické potíže pro vás musí být vyčerpávající. Nevím, jaké způsoby léčby jste vyzkoušela. Za vhodný krok bych považoval v první řadě vše probrat s vaším psychiatrem. A pokud přes neuspokojivý stav nehledá další způsoby jak vám pomoci, zajímal by mě názor někoho dalšího. Lze předpokládat, že se dá vyzkoušet nějaká úprava medikace. Možná by bylo vhodné zvážit i změnu uspořádání léčby - například docházku do psychoterapie, denní stacionář, podpůrné denní aktivity nebo i některou z pobytových služeb. I drobné změny a zlepšení otvírají další možnosti. Má proto smysl věnovat se aktivitám, při kterých se cítíte alespoň o kousek lépe. Jsem rád, že máte podporu ve svém příteli a že si tento pozitivní fakt dokážete uvědomit. Držím vám palce a přeji dost síly na to, abyste se nevzdala a zkusila další možnosti.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mrzí mne, že se přes dlouhodobou léčbu váš stav příliš nelepší. Sama se léčím se stejnými obtížemi a tak rozumím tomu, jak těžko vám mnohdy může být. Na rozdíl od vás však mám lepší zkušenost s medikací, protože mně léky výrazně pomohly a většina projevů onemocnění se znatelně zlepšila. Kromě užívání léků chodím dlouhodobě i na psychoterapii. Píšete, že na terapii nechodíte, ale nevím zda nechcete, nebo se vám nedaří ji najít. Já mám s terapií dobrou zkušenost, je to vedle léků druhá významná psychická opora v mém životě. Pokud se stále necítíte dobře, zkuste o tom mluvit se svým ambulantním psychiatrem. Možná by mohl vaši léčbu nějak upravit. A pokud by pro vás byla přijatelná psychoterapie, určitě moc doporučuji to alespoň zkusit. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam