Deprese156

Dobrý deň, potrebovala by som poradit či som psychicky vporiadku, pretože môj problem je od detstva.Som dost hambliva a tazko nadvazujem kontakty s ľudmi,mám 27 a nemala som žiaden partnersky vztah,koli uzavretosti,mám problem s dôverou,a pocit klamstva,aj ked je to pravda, čo zistim časom,mám pocit že mi vsetci klamu, pride mi to chorobné,dosť som sa sklamala v priateloch a preto by som potrebovala poradiť ako mám predíst tomu ze ma ľudia využiju alebo sa priatelia so mnou len ked nieco potrebuju.Koli tejto situacii mám dost často depresie a myslim negatívne, aj ked sa snazim mysieť pozitivne,dlho mi to nevydrzi a z toho vyplyvaju dalsie a dalsie depresie. Hladam zmysel svojho života, aj keď to môže byt sposobene vysokymi narokami sama na seba.Viete mi prosim poradiť čo by mi pomohlo dake prakticke cvicenie co by som skusala v realnom zivote pretoze tabletky mi nepridu ako dobry sposob riesenia tohoto problemu,ak som teda psychicky zdrava,tak ma napadlo ako sa to da zistit, ci som naozaj psychicky vporiadku, lebo mam otca psychicky choreho a dufam ze to nieje dedicne,pretoze niektore priznaky sa zhoduju s mojou situaciou ale dufam ze to tak nieje a som v poriadku.Dosť sa mi striedaju nálady naco som bola upozornena od kolegov v praci a uvedomujem si to. Prosim bola by som rada keby ste reagovali na moje otazky pretoze neviem co mam s touto situaciou robit a ist psychologovy osobne sa velmi hambim. Ďakujem za vašu skorú odpoveď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejdříve odpovím na vaši otázku po "psychickém zdraví". Zdraví se obvykle vymezuje negativně - tj. jako nepřítomnost obtíží či nemoci. Sama píšete o psychických a sociálních potížích které máte. To však automaticky nemusí znamenat, že trpíte velmi vážnou nemocí. (Obdobně: je ten kdo má rýmu nebo časté bolesti zad spíše zdravý či nemocný?) Dále píšete především o potížích v navazování a udržování bližších vztahů a v pohledu na sebe sama. To nejčastěji bývá (zjednodušeně řečeno) důsledkem toho, co člověk v životě zažil a naučil se - od dětství do současnosti. Možným - a dle mého názoru nejúčinnějším řešením - je individuální či skupinová psychoterapie. V ní je možné přijít na to, v čem dělám chyby, hledat a zkoušet způsoby jak situace a vztahy zvládat jinak. Zároveň bývá i prostorem pro uvědomění si jak vlastních specifik tak pozitivních vlastností. Dále se tážete, na dědičnost onemocnění. To nelze zodpovědět obecně - záleží na tom, o jako nemoc či poruchu se jedná. Zároveň však platí, že část vlastností a způsobů chování i prožívání od rodičů bezděčně přejímáme učením. (Tím se vracíme k možnosti změny o které jsem psal dříve.) Stejně tak je těžké usuzovat z toho co píšete, zda střídání optimismu a pesimismu (a tím i vaší energie) je spíše důsledkem toho co v životě zažíváte (naděje, zklamání a obavy) nebo spíše samostatným jevem. Nicméně bych doporučoval začít s řešením potíží způsobem popisovaným dříve. Podle dalšího vývoje uvidíte, zda psychoterapie pomáhá dostatečně i s tímto, nebo zda budete potřebovat doplnit i psychiatrickou medikaci.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se na nás obrátila. Popisujete potíže, které jsou jistě hodny zamyšlení, zvláště pokud Vám osobně Váš stav nevyhovuje a trápíte se. Lidé často vycítí, když má druhý nějakou slabost a může se stát, že někteří toho zneužijí a vy byste spíše potřebovala pomoc. To, že je Váš otec nemocný znamená pro Vás, že i vy můžete mít vrozené dispozice k onemocnění, to ale nemusí vůbec propuknout, to zase záleží na jiných faktorech, než je dědičnost, spíše na míře stresu, prostředí, ve kterém jste vyrůstala, a podobně. Podle toho co popisujete, nemocná být můžete, ale nemusíte. Na to by vám mohl odpovědět nejlépe odborník, ať už psycholog, nebo psychiatr. Říkáte, že se k němu stydíte jít. Zkuste to, stydět se nemusíte, dokonce se domnívám, že nepotřebujete doporučení praktického lékaře, tzn., že o tom nemusíte nikomu říci, i když můžete. Velmi bych Vám doporučila podstoupit nějakou psychoterapii, kde máte možnost o svých starostech hovořit a hledat společná řešení. Píšete, že byste chtěla slyšet nějaké praktické rady, kolegyně měla taky veliký problém s navazováním vztahů a řešila to tak, že se neustále odhodlávala navazovat nové vztahy a snažila se pracovat na těch stávajících, samozřejmě to šlo nejlépe, když nebyla v depresi. Proto doporučuji pracovat nejprve na sobě, pak v zápětí na těch vztazích. Držím Vám pěsti.


Zpět na seznam