Derealizace, úzkosti

Dobrý den, je mi 17 let a před třemi měsíci jsem měl panickou ataku, kdy jsem měl hnusné vtíravé myšlenky, že někomu ublížim a vyvolalo mi to asi fobií z nožů mám z nich panický strach, od té doby mě myšlenky trápí pořád, ale už méně, protože beru antidepresiva od p. Psychiatricky, taky chodím k psycholozce, no, snažím se to řešit a neuzamknout se do sebe, ale další věc je, že ty tři měsíce mě trápí derealizace, dříve jsem měl problém mluvit s lidmi(nepřišli mi reální) špatně jsem vnímal okolí ale teď je to jiné, přijde mi, že o hodně silnější, pořídili jsme si psa štěně, někdy mi přijde, že je to sen všechno a mam se každou chvíli probudit, z toho stresu na mě přijde někdy úzkost a strach.. dříve při derealizaci jsem měl problémy mluvit, trvalo mi, než jsem vytvořil větu nebo jsem dlouho pobíral co na mě dotyčný mluví, ale teď mluvím v pořádku, ale zase mi přijde, že tu s rodinou vůbec nejsem, špatně se to popisuje.. je to divný pocit a hodně nepříjemný. Chci se Vás někoho zeptat kdo s tím má zkušenosti, jestli to co se mi teď děje, je taky derealizace. Jinak na neurologii jdu za měsíc.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pozorně čtu co píšete a rozumím tomu tak, že nyní máte jednak vtíravé myšlenky, že někomu ublížíte, jednak se vám zdá, že vše kolem je sen, také prožíváte stres, strach, úzkost a pocit, že s rodinou vůbec nejste. Ptáte se, zda se může jednat o stav derealizace. Obecně se pocity derealizace podobně jako je popisujete mohou objevovat v souvislosti se silným stresem či úzkostí. Můžete se cítít odcizen od okolí a můžete svět kolem vnímat jako neskutečný. Při správné léčbě Vašich primárních potíží (úzkost, panická porucha) by měly tyto pocity brzy odeznít. Pokud vnímáte naopak zhoršení, doporučila bych Vám kontaktovat Vaši ošetřující psychiatričku a probrat to s ní. Rozumím tomu, že je to velmi nepříjemné, ale věřím, že díky farmakoterapii i psychoterapii, na kterou docházíte, to je již na cestě ke zlepšení. Proto vás chci podpořit, abyste v nastaveném léčení pokračoval, výsledky se obvykle nedostavují ihned, je potřeba vytrvat nějakou dobu. Držím palce, ať se brzy cítíte mnohem lépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám sice zkušenost s derealizací, ale zřejmě o něco odlišnou, než máte Vy. Pocity rozpadajícího se světa kolem sebe, nebo spíše jeho výrazné zkreslení jsem zažila asi jen dvakrát po náhodném požití látky obsahující THC. Byl to velmi nepříjemný pocit, měla jsem tehdy téměř panickou hrůzu, že to tak zůstane, že se do normálního světa nevrátím. Vím, že mi pomohlo mluvit s lidmi o těch nejobyčejnějších věcech, počítat si a snažit se nějak „uzemnit“. Trochu podobné stavy změněného vnímaní okolí a lidí jsem také zažívala v obdobích velké vyčerpanosti a stresu. To ale nebylo tak nepříjemné. Věděla jsem, co mám dělat a že mi pomůže delší odpočinek, relaxace a klid. Chápu, že je to to pro Vás obtížná situace a těžko Vám mohu odpovědět, zda to, co se Vám nyní děje, je také derealizace. Myslím, že není až tak podstatné to, jak své potíže pojmenujete, ale spíše to, jak se k nim postavíte. Je určitě moc dobré, že navštěvujete psycholožku. Možná byste s ní měl mluvit více, a otevřeněji o svých příznacích, stejně jako s paní doktorkou. Také mě napadá se s ní domluvit, zda by nebylo vhodné zkusit i jiný typ léků, než jsou antidepresiva. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam