Dětinská dcera

Dobrý den, rozhodla jsem se na vás obrátit s dotazem ohledně mé dcery. Má dcera má už téměř 20 let, je to bezproblémové dítě, i když jsme spolu dříve měly menší neshody. Nyní pilně studuje, doma pomáhá, nenavazuje žádné pochybné vztahy...Trápí mě na ní jediná věc a to, že není jako ostatní holky. Místo toho, aby páteční večer trávila s kamarádkami někde u sklenky vína a bavila se, sedí doma "zababušená" do peřin a sleduje pohádky. Její pokoj je plný plyšových hraček, figurek a dalších hloupostí pro malé děti. Její šatník nezná elegantní oblečení, protože na všem jsou potisky kresláků. Všude jsou v jejím pokoji kreslené postavičky, dvakrát do roka jezdí do Disneylandu a vždy si něco přiveze, má své vlastní hrnky s potisky, povlečení, deky prostě všechno...Dokonce vždy spí s nějakým plyšákem. Mám o ni strach, protože dcery mých kolegyní se takhle vůbec nechovají. Je možné, aby tohle bylo normální?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den,v první řadě bych se s ní snažil bavit a pochopit co to pro ni znamená. A nejen o plyšácích a kreslených postavách, ale vůbec o tom, co se jí na tom líbí, jaké má další zájmy, jak se jí daří v sociálních kontaktech a jak vnímá svět. Snažil bych se pro tuto chvíli nehodnotit, netlačit na změnu, neznehodnocovat co ji přitahuje, ale opravdu jen pochopit. Je samozřejmě možné, že z nějakého důvodu utíká před dospělejšími zájmy a že třeba bude užitečná nějaká pomoc. Nicméně dělat tyto závěry nyní považuji za předčasné. Uvidíte, co se dozvíte.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, napadla mě prakticky jediná věc – mluvit o tom s ní. Nějak citlivě, netlačit na ni. Možná, že je pro vaši dceru těžký přechod z dětství do dospělosti, z nějakého důvodu. Chápu, že si jako maminka děláte starosti. Přeji Vám, ať se vzájemná komunikace vydaří, snad se vám díky ní uleví, což bych Vám přála.


Zpět na seznam