Diagnóza

Dobrý den,je mi 16 let a uvažuju o návštěvě psychologa s podezřením na úzkostnou poruchu. Už jsem zkoušela několik internetových poraden a pokaždé mi byla doporučena.Nechci o tom ale říkat rodičům. Je možné dostat diagnózu bez jejich vědomí a souhlasu? děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, předpokládám, že vám spíše než o získání diagnózy jde spíše o to, aby se vám dostalo léčby. Pokud máte potíže s úzkostí, považuji návštěvu psychologa za dobré rozhodnutí a přijde mi skvělé, že sama chcete svou situaci aktivně řešit. Zákon o psychologické péči u dospívajících mezi 15 a 18 rokem bývá interpretován různě. V některých ambulancích nebývá souhlas striktně vyžadován (výklad "jde o výkony které je dospívající schopen posoudit a rozhodnout sám", případně "je to výkon v zájmu dospívajícícho"). V některých ambulancích se spíše drží výkladu, že rodič má být o péči do 18 let informován (a v případě že nesouhlasí s péčí která je dle lékaře/ psychologa v zájmu dítěte, rozhoduje o tom sociální odbor místního úřadu). Nejvhodnější by bylo, abyste se před objednáním zeptala v konkrétních psychologických ambulancích, které máte v dosahu (doporučení od lékaře k tomu není potřebné). Samozřejmě mě napadá, zda je opravdu nezbytné tyto potíže před rodiči tajit. Možná že kdyby o nich věděli, dokázali by vás podpořit. Pokud by bylo potřeba můžete se o tom jak péči vyhledat (a nebo třeba i o tom, jak s rodiči o potížích komunikovat) poradit i na některé z linek důvěry Přímo pro děti a dospívající je určena Linka bezpečí. Držím palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. S úzkostnou poruchou, bych Vám psychologa doporučila také. Ale upřímně nevím, jak je to s péčí u nezletilých. Sama za sebe, bych řekla, že by to neměl být problém, ale nemám to nijak ověřené. Dále je třeba si uvědomit, že jen někteří psychologové mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Jinak totiž léčba může být dosti nákladná. Možná by byla cesta se poradit s Vaším dětským lékařem. Přeji hezký den.


Zpět na seznam