Disociální porucha osobností

Dobrý den.Mam přítele 4,5 roku.Kdyz jsme se sestěhovali,začali se mi ztrácet peníze a ne malé částky.Nikdy se mi nesvěřil,nepřiznal.Pozdeji jsem se dozvěděla že má dluhy a je v exekuci.Tu mu strhávají z platu,přesto peníze domu nosí a má i tak hezkou výplatu.Posledni dobou jsme se hodně hádali a ted se stala taková věc-byli u kamaráda doma a on ho načapal jak mu smejdil po domě.Po tom,kdyz jsem se s ním rozešla se mi konečně přiznal.Rekl že má problém,že si to uvědomuje.Prisahal mi,že nejde o gamblerstvi,ani jiné závislosti,jako drogy,nebo nějaké kšefty.Myslíme si,že jde o DSO,protože mimo jiné mi nikdy nedal najevo žádné city,lhal a manipuloval se mnou.Choval se"po svém".Je to bývalý vojak,teď pracuje ve věznici jako strážný,takze jsem si jeho bezcitné chování odůvodnila,jako nemoc z povolání.Stále se omlouvá,doma brečí.Rika,že to beze mě nezvládne a že má hrozný strach.chce všechny roky vynahradit.Svoji nejsme,děti nemame.Je nám 27.Nevim,jak se k němu chovat.Samozrejme ho chci podpořit,ale bojím se jestli užnejde o citové vydírání.Je to těžké rozhodnutí-dát šanci,nebo utéct?Jinak je vystudovaný,inteligentní, pracovitý,ochotný.Od tchýně vím,že jeho otec byl stejný,přestože ho nevychoval.Matka vedla tvrdou výchovu,bez dokazování lásky.Může to být i výchovou?Ve středu s ním jdu na sezení k psychologovi.Dá se vůbec taková porucha vyléčit?A jaká je šance na vyléčení,pokud má zájem se sebou něco dělat? Děkuji za odpověď a hezký den V.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se opravdu jedná o disociální poruchu osobnosti, převažuje odborný názor, že dlouhodobým terapeutickým a výchovným působením lze za určitých okolností upravit projevy chování tak, aby byly pro okolí přijatelnější (např. méně násilné, nekriminální apod.). Důležitou podmínkou však bývá zájem a snaha dotyčného. Někteří odborníci hovoří o neléčitelnosti a jedinou cestu vidí v usměrňování chování pomocí jednoznačných a vymahatelných pravidel. Vliv výchovy je předpokládán, významnou roli však hraje i genetická dispozice, životní zkušenost a prostředí v kterém se jedinec pohybuje. Co se týká vašeho rozhodování, doporučoval bych nezapomínat na vaše vlastní potřeby a bezpečí. Nejspolehlivějším zdrojem pro predikci lidského chování je minulá zkušenost v obdobné situaci. Osobně se domnívám, že váš přítel již řadu vážných upornění dostal a chování se nezměnilo. Použitelnou strategií by pro vás možná mohl být postoj a nárok, aby partner nejdříve prokázal zřetelnou a dlouhodobější změnu a pak teprve začnete zvažovat, zda chcete vztah obnovit a pokračovat v něm. Držím vám palce!
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Při čtení Vašeho dotazu, jsem usoudila, že se nacházíte na rozcestí a nevíte, kterou z cest se vydat dál. Ve skutečnosti to za Vás nikdo nerozhodne a ani nemé právo. Mohu Vám jen zprostředkovat svoji zkušenost z bývaleho manželství. Vzali jsme se po krátké známosti. Hned o svatební noci mi manžel v opilosti udělal žárlivou scénu. Byl již rozvedený a nebyl připraven na další vztah. Problémy řešil alkoholem. A tak jsem po dvou letech podala žádost o rozvod. Tu jsem nakonec stáhla, chtěla jsem mu dát druhou šanci. Uplynuly další dva roky. Při další opilecké scéně, jsem prosila Boha, aby dal další šanci mě, abych si mohla najít nového muže. Domnívám se, že každý by měl dostat opakovanou příležitost . Díky lidem, kteří jsou schopni odpouštět a pomáhat, je život krásnější. Jen nezapomínejte na to , že vše má své hranice. I Vy máte právo na šťasný život. A když budete naslouchat svému srdci, najdete odpovědi na Vaše otázky, týkající se vztahu s přítelem. Je možné, že na Vaše otázky jste dostala již odpověď u psychologa, ke kterému jste doprovázela svého přítele. A víte již jak se zachováte. Hodně štěstí na vaší cestě životem. Katka


Zpět na seznam