Disociální porucha osobnosti

Dobrý den, prosím, chci se zeptat, jestli se dá nějak pracovat s disociální poruchou osobnosti nebo je to bez šance. Mému příteli byla diagnostikována, paní doktorka na psychiatrii se mu vše snažila vysvětlit, ale on tvrdí, že vůbec nechápe, co mu říká a nadále se chová podle svých disociálních pravidel. Moc ráda bych mu pomohla, ale není s ním rozumná řeč, tak bych jen ráda znala názor odborníka, jestli má cenu s tím nějak bojovat a také názor člověka, který touto poruchou sám trpí, jak to prožívá a jestli s tím bojuje. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Disociální porucha bývá definována mj. jako: lhostejnost ke společenským pravidlům a závazkům, nedostatek citu a chladný nezájem o ostatní. To pak v chování dotyčného často vede k bezohlednému uspokojování vlastních potřeb na úkor druhých lidí, mnohdy i překročením zákonných norem. Mezi odborníky převažuje názor, že šance na úspěch léčby je velmi malá. Potíž je v tom, že dotyčný si problém u sebe neuvědomuje - naopak příčinu problémů hledá téměř výhradně v okolí či okolnostech. Zároveň pak nemá zájem a cit pro druhé a proto ani motivaci měnit se kvůli okolí. I v případě, že by se jednalo o disociální poruchu s mírnějšími projevy, či nebyla porucha zcela přesně diagnostikována, je pro případnou změnu klíčová ochota a motivace jedince ke změně a dlouhodobé práci. Pokud není, je bohužel vyhlídka na změnu minimální.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s touto diagnózou, ale protože v blízkém okolí mám člověka s poruchou osobnosti, už jsem o ní hodně zjišťovala. Problém je, že lidé s poruchou často odmítají připustit, že by něco dělali špatně. Ze své zkušenosti s depresí a úzkostí vím, že právě prozření, že mnoho problémů si sama způsobuji nebo zhoršuji, bylo pro moje zotavení klíčové. Dosáhnout změny není lehké a vyžaduje to hodně úsilí a trpělivosti, a to především ze strany samotného postiženého. Dokud neuzná, že změnu potřebuje a chce, jsou všechny snahy zvenčí marné. A to myslím platí obecně. Přeji vám hodně štěstí.


Zpět na seznam