Dotaz

Dobrý den můj problém trvá už delší dobu i když není možná moc závažný potřebovala bych pomoc nebo poradit co s ním. Je mi 19 let a před několika měsíci jsme se po 4 letech rozešla s přítelem ,od té doby jsem mám chvíli špatné a dobré období. Přijdu si sama, i když rodinu a pár dobrých kamarádů mám. Nyní jsem nemocná (nějaká angína) a celkem budu 2 týdny doma, mám z toho hrůzu, protože tím ztratím kontakt se svými kamarády ve škole a nebudu dělat žádné aktivity které mě baví. Mám před maturitou a chybět tak dlouho ve škole není úplně ideální, mám obavy z toho že nestihnu vše dohnat. Fyzicky už jsem zdravá, ATB jsem dobrala a cítím se fyzicky dobře, ale ještě musím být týden doma. Mám pocity smutku a samoty, že se o mě nikdo nezajímá, krom rodičů a že jsem sama a bez jakékoliv zájmu a podpory okolí. Aby toho na mě nebylo málo, mi rodiče se často dohadují, protože otec má podle mě nějaký menší syndrom vyhoření. Často pláču a myslím na to jak jsem sama. Co s tímto pocitem mám dělat? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dobrá a horší období zažívají všichni lidé. Dobrá období je fajn si být schopný užít a ty horší nějak zvládnout. Z toho co píšete, nemám dojem, že by vaše prožívání bylo neobvyklé intenzity, délky či kvality, nezdá se tedy pravděpodobné, že by se jednalo o psychické onemocnění. Různým lidem pomáhají v nepříjemných obdobích různé věci. Často to bývají různé činnosti, zájmy a mezilidské vztahy. Zdá se, že tak tomu je za normálních okolností i u vás, nyní ale vlivem nemoci máte možnosti omezené, stejně tak kontakt s dalšími lidmi. To na jednu stranu znemožňuje použít to co obvykle, na druhou stranu můžete vyzkoušet něco nového, na co normálně nemáte čas. Napadá vás, čemu byste se chtěla (a mohla i za této situace) věnovat? Co třeba nějaké ruční práce podle návodu na internetu? (Například na origami je potřeba jen kus papíru.) Nebo se dozvědět něco víc o něčem co vás baví a zajímá? (Je vlastně jedno, zda to bude kniha o vaší oblíbené zpěvačce, internetový kurz španělštiny nebo dokument o chovu včel, nebo možná i něco do školy..) Jsou nějaké další způsoby jak zmírnit osamělost? Kamarádům můžete zavolat i vy (dny jim asi utíkají mnohem rychleji než vám), můžete někomu napsat dopis (kdy jste to dělala naposledy?), pokud jste již dobrala ATB, můžete i někoho pozvat na návštěvu. V neposlední řadě můžete od lidí kolem zjistit, co v takových situacích pomáhá jim. Třeba se dozvíte něco zajímavého a získáte inspiraci. Přeji brzké uzdravení a ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vaše pocity se mi zdají přiměřené tomu, že jste se relativně nedávno rozešla s přítelem, zvlášť pokud jste s ním trávila hodně času a na spolužáky už vám ho tolik nezbývalo. Možná se maturita dá teď využít k tomu zase s nimi navázat častější kontakt, rozdělit si přípravu otázek a další spolupráci a časem zase i společnou zábavu. Komunikujte zatím s přáteli aspoň na dálku, než se uzdravíte. Pro mě jsou přátelé v životě moc důležití, protože právě díky nim se dají přežít období, kdy nás zradí partnerské vztahy nebo máme starosti v rodině; proto je dobré s nimi vztahy nezanedbat. A další věc, kterou bych vám poradila, je brát období, kdy je vám mizerně, jako normální část života, která se prostě musí přežít; všichni taková období máme. Jen se dnes stalo normální se stále prezentovat jako šťastní, úspěšní, atd. atd., ale tak to má doopravdy a neustále málokdo, je to jen iluze všudypřítomné reklamy. Přeji vám, ať je zase brzy líp a znovu začnete vidět dobré stránky života.


Zpět na seznam