Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na neutrální názor ohledně chování nezletilého dítěte ve věku 6 let.Jedná se o mého synovce,který má rozvedené rodiče a jeho otec je po několikáté ve výkonu trestu. Tak ho dost vychovávala moje sestra sama s naší pomocí(rodiny). Od jisté doby, kdy se po telefonu a dopise pohádala se svým bývalým manželem,tak se sestra hodně změnila, že úplně zakázala, aby synovec někam se mnou chodil a hodně strávil čas,kdy pak nastaly situace,které pro mne byly smutné,když jsem viděla,jak se synovec cítí. 1.situace-Kdy za mnou synovec přišel do pokoje(jsme bydleli ve společné domácnosti)a řekl mi, že mu máma tvrdí, že jsem zlá a proto nesmí za mnou chodit a někam i se mnou jít. 2.situace-Kdy byl synovec nemocný,byl u mne navečer v pokoji jsme si kreslili jsme se dali do rozhovoru co budeme dělat druhý den. Synovec řekl,že bude doma,protože je nemocný a já řekla,že budu pracovat hlídat dvojčata a na to se úplně synovec rozbrečel a šel mi do náruče a řekl,že cizí tety nesmí hlídat děti,což jsem spíše z něj cítila,že to byla spíše reakce na to,že nechce o mne přijít,když mu sestra říká to co říká. 3.situace-Kdyby bylo dítě 7 letech na rozhovoru s OSPODEM,zda se chce stýkat s tetou či nikoliv, zda je schopný i potom co takhle se trápil změnit názor nebo změní názor díky ovlivňování dospělého člověka?? S pozdravem Lenka
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Lenko. Chápu, že vás situace zasahuje a trápí. Názory a postoje dítěte jsou ovlivňovány dalšími lidmi, zvláště pokud jsou na nich existenčně závislé nebo k nim mají emocionální vztah. To se děje i u dospělých, byť obvykle ne tak výrazně. Stejně tak je normální, že se názory a postoje upravují a mění. Nevím, co vaší sestru k omezení vašeho kontaktu se synovcem vedlo, možná by bylo užitečné to s ní probrat. Roli v tom může hrát i řada tlaků, v kterých se sestra pravděpodobně nachází. Nejsem si jist, zda jsem odpověděl přesně na vaše dotazy, protože část kde píšete o OSPOD, pro mě nebyla úplně srozumitelná. Přeji, ať se vám podaří situaci zlepšit.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Lenko. Já pracuji s dospělými a náctiletými, nejsem si proto úplně jista v oblasti ochrany dětí a jejich práv. Nicméně, i mnohem mladší děti, než šestileté, nás dospělé mnohdy překvapí tím, co všechno vnímají, co všechno zopakují, apod. Dítě školního věku už jed le mého mínění chytré a dá se s ním mluvit. I dospělí jsou manipulovatelní a ovlivnitelní, nejen děti, takže bych to neviděla tak marně. Nicméně vaše obavy chápu. Myslím, že spíš záleží, jak s ním budou mluvit psychologové, popř. jiní odborníci. Z vašeho psaní vyplývá, že váš synovec s velkou pravděpodobností manipulován je. Myslím, že by to případně pro OSPOD neměla být novinka, nebo ojedinělý případ, to už vůbec ne. Je také znát, že Vám na synovci záleží, že ho máte ráda. Moc Vám držím palce, spory mezi sestrami a vůbec v rodinách bývají kruté.


Zpět na seznam