Dotaz

Dobrý den, jedná se o mého otce. několik let na vše kašle, především na práci a to způsobilo hned několik problémů ,je zadlužený, několikrát přišel kvůli neplacení nájmu i o bydlení. Problém je že není schopný si najít práci a nic mu není dobré a místo práce vyhledává jen samé nedůležité věci jako je nábytek, elektronika a podobně. Celá naše rodina i známí jsme se mu snažili pomoct jak finančně tak psychicky ale pokaždé se to točí do kolečka. Je mi ho líto ale už nevím kudy kam a jak mu pomoct aby se trošku vzpamatoval. Prosím je nějaká šance že by mu mohla pomoct návštěva u psychologa? Děkuji
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, že máte s otcem již několik let takové starosti a úplně chápu, že Vám ho je líto. Z Vašeho popisu bohužel nelze usoudit na možné příčiny jeho chování, tudíž ani na nejvhodnější řešení. Je možné, že je chování Vašeho otce způsobeno nějakou psychickou poruchou, anebo postupným kognitivním úbytkem objevujícím se ve stáří (například počínající stařecká demence), pak by jistě byla na místě návštěva psychiatra kvůli podrobnému vyšetření, které by mohlo vést k nastavení farmakologické léčby a zlepšení stavu. Anebo může v jeho chování hrát roli užívání alkoholu či jiné psychoaktivní látky a pak je návštěva psychiatra také vhodná. Pokud se jedná spíše o povahové rysy, pak si umím představit, že pokud otec projeví motivaci k nějaké změně, že by opakovaná návštěva psychologa mohla mít dobrý efekt, zejména pro plánování a podporu ke změně. Pokud ale nebude mít motivaci (ať už sám od sebe anebo kvůli Vašemu naléhání), nemusí mu ani návštěva u psychologa pomoci. Můžete se také k psychologovi objednat sama/sám a společně s ním promyslet strategie, jak konkrétně a zda-li vůbec otci pomoci, či jak jinak se ještě k celé situaci postavit. Stejně tak se lze poradit na Lince důvěry, kde se Vás pracovník, se kterým budete hovořit, může doptávat na podrobnosti a konkrétně poradit. Také bývá výhodou, pokud je celá rodina sjednocena v postupu a dodržuje stejná pravidla a usnesení, proto bych doporučila se s příbuznými propojit a na domluvené strategii se sjednotit. Držím Vám palce, ať najdete dobrou cestu pro sebe i svého otce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Vaše trápení s otcem není rozhodně jednoduché. A cítím, že už jste vyzkoušeli mnoho a nevíte kam dál. Je to těžké. Pokud Váš otec nebude chtít sám, těžko ho do něčeho nutit. Návštěva psychologa si myslím může pomoct, pokud je Váš otec motivovaný. Ale třeba by došlo k průlomu. Možná by pomohlo se obrátit na nějakou neziskovou organizaci. Já pracuji ve Fokusu a za klienty jezdíme a pomáháme jim například udržet si bydlení nebo hledat si práci. (Ale Fokus se zaměřuje na lidi s psychiatrickou diagnózou). Přeji hezký den.


Zpět na seznam