dotaz

Dobrý den, nějaký čas zpět mi nebylo dobře. Měla jsem úzkosti, byla jsem smutná a hlavně sama sobě jsem vůbec nerozuměla. Snažila jsem se na to nemyslet a tak jsem se věnovala hodně svým koníčkům, což teď zpětně vidím nebyla moc dobrá volba. Teď je mi líp a chtěla jsem se zpět ke svým koníčkům naplno vrátit. Bohužel mi ale všechny připomínají tu dobu, kdy jsem na tom nebyla úplně nejlíp, protože jsem se tím snažila dostat na jiné myšlenky. Co mám udělat pro to, aby se mi při konání svých koníčku nepřemítali vzpomínky na to, jak mi nebylo dobře?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím zda na takovou otázku existuje univerzálně platná rada. Z principiálního hlediska se jeví jako pravděpodobné, že pokud s činnostmi v nových podmínkách vytrváte, postupně se touto zkušeností upraví to co se vám s činností spojuje. Měly by se vám tedy s postupujícím časem vzpomínky na těžké období objevovat méně často a méně intenzivně. Z praktického hlediska bych uvažoval, zda dílčí změny v provádění těchto koníčků nemohou tuto změnu podpořit. Nevím o jaké činnosti jde, tak spíše ilustrativně by mohlo jít např. o změnu trasy po které běháte, změnu žánru ve čtení, pletení rukavic místo šál... Roli může hrát i denní doba nebo místo, kde se to odehrává. Neviděl bych nic špatného ani na tom, kdybyste využila této situace k vyzkoušení dalších aktivit a vrátila se k nim s odstupem času. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že jste byla smutná a úzkostná a snažila se na to nemyslet a přijít na jiné myšlenky při vašich koníčcích. Na tom by asi nebylo nic špatného, nejspíš to tak děláme všichni. Pokud vám dobře rozumím, teď vám ale vaše koníčky připomínají dobu, kdy vám nebylo dobře. Zdá se mi důležité, jestli důvody pro vaši úzkost a nespokojenost už pominuly. Pokud ano, pak možná stačí, když si dostatečně uvědomíte, že starosti už jsou pryč, jsou minulostí a jsou za vámi. Někdy i já jedu v jakési setrvačnosti a nedokážu se uklidnit poté, co už můžu. Pomáhá mi připomínat si to, že už se problém vyřešil, obrátit pozornost k úlevě, že už je těžké období za mnou a dostatečně si to vychutnat, radovat se z přítomnosti. Případně zvažte, jaké jiné činnosti, která vám dělá radost, se můžete věnovat. Třeba to bude vítané zpestření.


Zpět na seznam