Dotaz

Dobrý den, tenhle dotaz bude předpokládám asi trochu delší. Poslední dobou jsem naprosto bez nálady. Vše mě přestalo bavit a ztratila jsem veškeré své zájmy. Občas si přeju usnout a už se neprobudit. Také jsem každý den strašně moc unavená a to spím poměrně dobře. Vůbec na nic se netěším a nemám radost ze života. Nálada se mi mění doslova z minuty na minutu. Jednu minutu jsem šťastná a tu další zase hrozně smutná. A v té šťastné chvíli se mi občas projeví nějaká zvláštní mánie nebo jak to nazvat. Prostě ztratím veškerý strach a jednám impulzivně a nerozvážně, mám pocit, že zvládnu naprosto všechno. Cítím se jako na drogách nebo pod vlivem alkoholu, následky mého jednání jsou mi naprosto ukradené. Všimla jsem si, že poslední dobou je pro mě velice obtížné zvládat vztek. A co mě zajímá asi nejvíce jsou mé občasné stavy. Přichází to asi tak jednou za jeden nebo dva měsíce. Napřed se mi začnou nadměrně klepat ruce a nohy a hrozně špatně se mi dýchá. Po pár hodinách najednou začnu mít pocit, že umřu. Takže radši sedím, protože kdybych se postavila, tak mám strach ze smrti. Musím dýchat strašně zhluboka a srdce mi strašně rychle tepe. Hlava se mi motá a je mi na zvracení. Nemůže to být něco jako panický záchvat? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud příznaky (depresivní prožívání, nadnesená nálada, kolísání nálad), které popisujete v první části, nemají přiměřený důvod, je možné že se jedná o některou z poruch nálad. Příznaky v druhé části jsou pravděpodobně součástí úzkostného stavu (jednou z podkategorií je i panická porucha, kterou zmiňujete). Pro přesnou diagnostiku je však nezbytný osobní kontakt s odborníkem. V léčbě obou těchto problémů se využívá psychiatrická medikace a psychoterepie. V případě větších potíží (za což třeba úvahy o nebytí považuji) bývá medikace velmi vhodná. Doporučuji návštěvu psychiatra - pro přesnější diagnostiku a zvážení možného přínosu medikace, budete-li mít zájem, docházka k psychologovi či psychoterapeutovi by mohla proces léčby významně podpořit. Další informace můžete nalézt např. v sekci O duševních nemocech/ neurotické poruchy/ panická porucha a O duševních nemocech/ afektivní poruchy .
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Mojí diagnózou je bipolární porucha a v obdobích depresí jsem zažila podobné pocity, jaké popisujete Vy. Byla jsem vyčerpaná, nic mě nebavilo, nic mi nešlo a jako bych ztratila všechny zájmy. Nálada se mi však neměnila z minuty na minutu jako ve Vašem případě. Spíše šlo o depresivní období, které trvalo i několik měsíců, manické stavy trvaly kratší dobu a končily většinou hospitalizací. Podle mého názoru se nacházíte v obtížném životním období, možná v důsledku nadměrného stresu, který někdy právě vede k panickým záchvatům. Někdy se panická porucha může rozvinout také až po odeznění stresu, může být i součástí jiného psychického onemocnění. Příznaky Vašich občasných stavů odpovídají některým projevům panické poruchy. Být na Vašem místě, rozhodně bych neváhala navštívit psychiatra nebo psychoterapeuta, který by mohl určit Vaši diagnózu a způsob léčby. Věřím, že včasná pomoc povede ke zmírnění Vašich potíží a k postupnému vyléčení. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam