Dotaz zvlastni stavy

Dobry den, potrebuji se poradit. Jiz dlouhou dobu mam takovy divny zivot, tedy z meho pohledu. Normalne bych mela byt stastna a asi i sem, ale mam casto pocity, ze me nic nebavi a vse me stve, jsem takova protivna s tim s neumim resit veci moc v klidu. Pripada mi vse slozite, vadi mi uz jen to, ze treba me ceka vareni, uklizeni vice prace predemnou, vysiluji kvuli hovadinam, ktere by jiny clovek resil normalne a v klidu. Jsem asi nervak a zaroven bych rekla precitlivela a uzkostna. Jakoby me nekdy nebavil zivot, chodit do prace apod. Pritom se umim a rada raduji z veci, radi s manzelem chodime s prateli ci sami treba posedet, do prirody apod.nyni mame maleho pejska tak jsem i stastna, ale presto vecne s necim nespokojena. Jakobych se porad necim trapila az se potim ze vseho. Spim ale ok. Muze to byt treba vse zivotem, ze nemame dite, ale az tak me to uz netrapi...ze jsme zazili nejake trapeni, napr. manzelova rodina ho podrazila, umrel nam milovany pes po 11letech apod.rany osudu? Vim, ze pred lety jsem mela i cosi jako obsed.komp.poruchu, kontrola svetla, sporaku apod.ale to uz temer nemam, zustal mi jen vetsi strach z chemickych pripravku apod.to nemam rada a bojim se toho, ale uz to neni takove jako driv. Vlastne se v sobe nevyznam co semnou vlastne je, jestli jsem nejaky blazen? Ale jinak funguju normalne tak nevim. Da se toto resit nejak bez leku? Dekuji
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny, má z mého pohledu několik aspektů. Rozumím tomu, že se můžete v nějakých chvílích vnímat divně, že se v sobě moc nevyznáte, ale vpodstatě chci podpořit odpověď naší peer poradkyně Lenky i v tom, že rozhodně nepůsobíte z popisu jako nějaký blázen. Z toho, co píšete je zřejmé, že máte dobrou schopnost sebereflexe a sebeuvědomění, že své obtíže dokážete celkem dobře popsat. Zároveň z toho vyznívá, že idkyž máte důvody k radosti a jste schopna vidět to pozitivní ve svém životě, neprožíváte tolik radosti a štěstí, kolik byste si přála. Možná Vás také prožívané napětí a nespokojenost vyčerpává, možná to může mít vliv i na Vaše partnerství. Chci velmi ocenit, že se své situaci snažíte porozumět a že byste ráda podnikla nějakou změnu. Obecně si myslím, že to, co popisujete souvisí spíše s Vaší zřejmě úzkostnějsí povahou a větší citlivostí, než s vnějšími okolnosmi (rány osudu), ikdyž ty mohou být spouštěči Vaší nepohody. V takovém nastavení, které máte, může být dobře efektivní psychoterapie. Může Vám pomoci k ještě hlubšímu uvědomění a propojení toho, co se Vám děje a také lze dosáhnout změny v oblastech, které pro Vás jsou důležité (lépe se v sobě vyznat, netrápit se tolik, být více spokojená). Celý proces změny bude natolik komplexní, že Vám více touto cestou nemohu poradit. Možná jen obecné poznatky, které se osvědčují u lidí s křehce strukturovaných, jako dbát na dostatek odpočinku, pravidelný a kvalitní spánek i jídlo, nepřetěžovat se, dbát na psychohygienu. Také pěstovat kvalitní a podpůrné blízké vztahy, neplýtvat energií do věcí, ze kterých se Vám nevrací, zjednodušovat si život i prostor kolem sebe, věnovat se pravidelně nějakému sportu, pohybové aktivitě v přírodě a koníčkům. K hlubší a trvalejší změně pak kontaktovat kvalitního psychoterapeuta, přičemž společná práce může trvat i několik měsíců. Držím Vám palce, ať brzy dosáhnete pro Vás dobré změny.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z toho, co píšete, si ani náhodou nemyslím, že byste byla „nějaký blázen“. Zdá se mi pouze, že jste velmi nespokojená sama se sebou a se svým současným životem, což ale nechci zlehčovat. Sama si uvědomujete, že se nic závažného neděje, že máte důvod být šťastná a že problémy, které jste měla, jsou celkem běžného charakteru, podobné zažívá každý. Vaše nespokojenost a trápení mají jistě své příčiny, ať již jsou to vrozená přecitlivělost, úzkostnost, fragmenty OCD, či nějaké hlubší, skryté, neřešené problémy. Může to být také kombinace obojího. Podle mého názoru je dobré, že máte určitý nadhled nad tím, co se Vám děje, že svoji situaci dokážete poctivě a otevřeně popsat a že hledáte východiska, jak z toho ven. Myslím, že nejlepším řešením pro Vás bude obrátit se na psychologa nebo psychoterapeuta a probrat své potíže s ním. Věřím, že Vám odborná podpora pomůže najít skutečné příčiny Vašich problémů i způsob, jak je řešit a řekla bych, že je to možné i bez medikace. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam