Drazdivy tracnik?

Dobrý den muj problém se týká vyprazdnovani. Jedná se o to, že kdYž se chYstám nekam cestovat tak mám pořád nutkání na stolici pritom doma na wc nepotřebuji, ale jakmile odejdu z domu za chvíli začne nutkání na velkou a musim jít. Nejedná se vyloženě o průjem ale ridsi stolici ano.Ted už je to v takové fázi,ze se bojim kamkoli cestovat abych se nahodou nekde nepo. Jsem ještě k tomu 7 mesicu po porodu tak cestovat s miminkem je pro mě ještě větší děs,protože pri představě že ho musim vláčet sebou nekde po verejnych wc mě děsí.Už jsem se už několikrát přistihla že vybírám mista kam pojedu podle toho zda je tam Wc . Jsem opravdu nešťastná tato situaci me trápí, omezuje a nevím co s tím dělat. Nepřijdu si nijak ve stresu tak nechápu proč se mi to děje. Předem dekuji za odpověď s pozdravem Iveta
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kompetentní k tomu vyjádřit se, zda se opravdu jedná zrovna o "dráždivý tračník" je lékař, nejlépe se specializací GIT, případně praktik. (Navíc, somatičtí lékaři obvykle přistupují ke stanovení "psychického původu" onemocnění na základě vyloučení somatických příčin.) Důležitým vodítkem též může být, za jakých okolností, či v jakém období se vaše obtíže začaly objevovat, což neuvádíte. Nicméně, vzhledem k tomu, že potíže se objevují (či zhoršují ?) v souvislosti s psychickým podnětem (cesta, resp. nedostupnost soukromé toalety) považuji psychický podíl na potížích za celkem pravděpodobný. Při plánování cest podle dostupnosti wc, je pak podíl úzkosti zcela zřejmý. To, že si sama zvýšený stres neuvědomujete, nemusí nutně znamenat že ho nezakoušíte. Ostatně i sama péče o malé miminko je významnou zátěží téměř pro každou ženu,přestože má k dítěti pozitivní vztah. Užitečným vodítkem pro pochopení zátěže i hledání řešení může být sledování, za jakých (i širších) okolností se vaše obtíže zlepšují či zhoršují. Při řešení potíží spojených s úzkostí bývá využívána psychoterapie a techniky veducí ke snižování úzkosti - tzv. relaxační cvičení (obdobně pak fungují některá dechová cvičení neobo jóga a tai-či). Dále je možno použít léky snižující úzkost - osobně však považuji za vhodné k medikaci přistupovat spíše v případech, kdy nemají psychologické techniky dostatečný efekt či příznaky výrazně komplikují život. I v těchto případech ale obvykle doporučuji kombinovat medikaci s psychoterapií. Pro začátek by zřejmě bylo vhodné navštívit somatického lékaře pro vyloučení tělesné příčiny. Následně pak docházka k psychoterapeutovi či psychologovi (někteří se na psychosomatickou oblast přímo specializují), v případě potřeby medikace pak psychiatra. Přeji, ať se vaše obtíže zlepší.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Iveto, ptáte se, jak s tím problémem zacházet, co dělat. Mě připadá nejprve důležité zjistit, do jaké míry je problém psychický, nebo související se stresem a do jaké míry to může být dáno fyzicky. Zkuste posoudit nejprve sama a podle toho se můžete obrátit na odborníka. Znám člověka, který zase mimo domov nejí, z podobného důvodu.


Zpět na seznam