důležitý dotaz 🍋

dobrý den mužu se zeptat jaký by mohl být důvod toho že si furt vsugerovávám že mě lidi nemaj rádi vysmívají se mi a koukají na mě všude kam jdu a další otázka občas mám takovej divnej stav že se mi všechno v okolí ztlumí a slyším jen jednu věc jakoukoli poblíž muže to bejt cokoli a v tom stavu dostanu velkej strach kdyžtak moc dekuji za pomoc a odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obavy (či přesvědčení), že člověka nemají ostatní rádi, že ho sledují či se mu posmívají může mít více různých příčin. Nejběžněji to souvisí s nízkým sebevědomím, nejistotami ve vztazích, těžkými životními zážitky. Vzácněji to může být projev psychózy, v tom případě však bývá i řada dalších závažných potíží. V prvním případě může zlepšení výrazně přispět psychoterapie (léky pak někdy pomáhají k základní stabilizaci stavu), v druhém případě bývají psychiatrické léky spíše základní léčbou a psychoterapie doplňkem . Pokud se odhodláte k odborné léčbě svých potíží, bylo by vhodné navštívit psychiatra či psychologa. Držím palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Určit přesně původ problémů a co by mohly znamenat do budoucna si netroufám. Na to Vás znám příliš málo. Popisujete trochu paranoidní myšlenky. Které mohou i nemusí nic znamenat. Na vysoké jsem prožívala něco podobného. Měla jsem pocit, že na mě ostatní pořád koukají a že mě budou negativně hodnotit. U mě se z toho pak skutečně vyklubal psychiatrický problém. Ale zdůrazňuji to u mě. Každý to má rozhodně jinak. Pokud máte už velké obavy, já sama bych se obrátila na někoho, kdo to může kompetentně posoudit. Což znamená asi psychiatr. Na internetu lze najít docela pěkné materiály například o sociální fobii, ale tady pozor na věrohodnost zdroje. Sama bych se snažila svým prožitkům porozumět. Poznat je, kdy se objevují, co cítím. Racionálně je posoudit. A pokud bych cítila už opravdu veliké obavy a strach, asi bych se zkusila zkontaktovat se zmíněným odborníkem. Přeji hezký den.


Zpět na seznam