Dýchání a obranná poloha

Dobrý den, poslední dobou mám problémy s dýcháním. Byla jsem na vyšetření a doktorka mi řekla, že žádné problémy na plicích nemám, ale jsem neustále v obranné poloze, tudíž si sama bráním volně dýchat. Jsem silný introvert a poslední dobou se v práci necítím moc dobře. Práce se na mě valí ze všech stran, a přestože vím, že ji dokážu skvěle splnit, vždy je průměrná a já s tím nejsem spokojená. Svou práci mám ráda a baví mě, nechci ji opustit. Je i jiná možnost jak se zbavit neustálé obranné pozice, aby se mi lépe dýchalo? Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozumím tomu tak, že potíže s dýcháním jsou způsobeny svalovým napětím a to je způsobeno psychikou - respektive tím že aktuální nároky jsou na vás poměrně velké. Vidím dvě úrovně na kterých je možno do tohoto řetězce zasáhnout, navíc je pravděpodobné že změna v obou oblastech přinese výraznější efekt. Na úrovni tělesné (svalové) by vám mohly pomoci např.: rehabilitační techniky, zdravotní tělocvik, jóga, tai - tchi, relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace), kondiční sport (plavání, běh ..). Na úrovni psychické by, kromě změn v životním stylu a nárocích na sebe sama, mohla pomoci individuální či skupinová psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Z Vašeho dotazu se dá odvodit, že Vaše problémy s dýcháním jsou psychosomatického charakteru (lékařské vyšetření je bez nálezu). Potíže vytváří obranná poloha, která brání Vašemu dýchání. Tyto potíže jsou pravděpodobně důsledkem velkého pracovního nasazení a dost možná stresu. Doporučila bych Vám dvě cesty, které by Vám podle mého názoru mohly pomoci. Najít si a praktikovat nějakou formu cvičení, mohou to být relaxační techniky či dechová cvičení. Existuje řada jiných možností, záleží na tom, co Vám vyhovuje. Mně například velmi rychle a efektivně pomohla jóga (měla jsem dlouho nekontrolovatelný třas v rukou a během pár dnů na jógovém výcviku bylo po problémech). Účinné jsou také delší procházky v přírodě, ideálně spojené s dechovými technikami. Tou druhou, možná důležitější cestou je zmírnit pracovní tempo a nemít na sebe tak vysoké nároky. Být spokojená alespoň načas s průměrnými výsledky. Věřím, že Vaše potíže s dýcháním brzy zvládnete. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam