Dyskalkulie spojená se schizoidní poruchou osobnosti

Dobrý den, můj dotaz bude zřejmě trochu neobvyklý, ale ráda bych měla v této věci jasno. Studuji první ročník SŠ s maturitou a ať se snažím sebevíc, nezvládám řešit požadované matematické úkony. Mám diagnostikovanou těžkou formu dyskalkulie a k tomu navíc schizoidní poruchu osobnosti, která mi jakékoliv logické uvažování ještě o pořádný kus stěžuje. Mám strach z propadnutí, je mi jasné, že reparát bych nezvládla. Při testech mám povoleno užívat kalkulačku a vzorové příklady, systém hodnocení však zůstává stejný jako u ostatních bez zmíněné poruchy učení. Stejně se však nedá říci, že by mi tyto výhody nějak zvlášť pomáhaly, protože s kalkulačkou zvládnu násobit větší čísla a vzorový příklad mi umožní vidět, jak přibližně by měl postup s výsledkem vypadat, nijak to ale nemění fakt, že žádné z látek vůbec nerozumím. To je mi pak k ničemu vědět, co by v dané chvíli mělo vyjít, když ani za mák netuším, jak k tomu výsledku dojít. Učitelka na doučování nemá čas a rodiče se v tom sami absolutně nevyznají. To by tak stačilo pro shrnutí situace, mojí hlavní otázkou nicméně zůstává, zda je nějaká šance, že bych nemusela opakovat ročník. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na otázku zda a jaké jsou možnosti, abyste nemusela opakovat ročník, bohužel nedokáži odpovědět. Návrh způsobů řešení leží na pedagogicko-psychologické poradně, která vydává škole doporučení jak postupovat, škola by se jím měla řídit a (zřejmě) rozhoduje o jeho konkrétní realizaci. Vzhledem k tomu, že se této oblasti nevěnuji, nejsem schopen poskytnou konkrétnější informace. Jsem však přesvědčen, že by pro vás bylo výhodné být v kontaktu s pedagogicko-psychologickou poradnou pro pomoc ve studijních záležitostech a s dyskalkulií. Dále bych považoval za vhodné, abyste - pokud vám opravdu byla diagnostikována schizoidní porucha osobnosti - byla v pravidelné péči psychologa, možná i psychiatra. Tato péče dokáže v průběhu doby řadu potíží znatelně zlepšit či alespoň zmírnit. (Běží mi hlavou i úvaha, zda vám tato diagnóza opravdu byla stanovena, nebo zda jste např. v nějaké zprávě narazila na obrat ve smyslu "má schizoidní projevy", což se může dít i v řadě jiných situacích a samo o sobě nemusí značit nic závažného). Přeji, ať se vám podaří najít adekvátní podporu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, i když nemám podobné zkušenosti, chápu obtížnost Vaší situace. Mám několik přátel, kteří trpí dyslexií a v průběhu času (za pomocí tréninku a praxe) projevy jejich poruchy téměř vymizely. Nevím, jak je tomu u dyskalkulie, ale věřím, že trénink a odborná podpora a by mohly Vaše potíže zmírnit. Myslím, že by Vám rozhodně pomohlo doučování, a když paní učitelka nemá čas, zkuste s rodiči najít někoho jiného, třeba VŠ studenta. To by Vám mělo pomoci zvládnout dokončit ročník bez nutnosti opakování. Přeji Vám hodně štěstí a moc držím palce.


Zpět na seznam