Hádky s přítelkyní a deprese 1/2

Dobrý den,prosím o radu s následující problematikou. Žiji s přítelkyní 2,5 roku. Dle mého názoru je velice citlivá a dost často se hádáme. Průměrně 1x týdně (2 týdny), ale jsme oba uražení 1-2 dny. V období období menstruace, je ještě více citlivá a vytýká mi vše, v čem jsme se v celém období našeho vztahu neshodli. Každá maličkost, můj nesouhlas dá podnět k hádce. Tento stav vzájemného nesouladu trvá i pět dní každý měsíc. Domnívám se, že prvořadou příčinou je snaha o otěhotnění, což se nedaří. Přičítali jsme to ke stresu, ale před několika měsíci jsme začli navštěvovat GENET. Zjistilo se, že problém je na mé straně dle spermiogramu. Další se mi nedaří dodat, což ji klidu nepřidá. V posledních měsících se naše hádky v období menstruace stupňují. Před dvěma měsíci shodila třešně v bytě na zem a začala po nich šlapat. Důvod jsem byl já, nechtěl jsem přijet od rodičů o hodinu dříve a natrhal jsem si tyto třešně, neboli dle její slov nemám ji rád. Ostatní jsou přednější. Před měsícem, roztrhala vstupenky na koncert. Včera vyhodila zakoupenou květinu k svátku a boty do koše. Stavy jsou doprovázeny brekotem s dlouhým seznamem výčitek na mou osobu. Schoulela se do klubíčka, popadala dech a brečela, že už nebude maminku zlobit. Pak odešla do koupelny a tam ležela schoulená na zemi. Vzhledem k tomuto začínám mít velké obavy, aby si příště něco neudělala.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho psaní vyplývá, že s přítelkyní zažíváte dobré i obtížné chvíle. Některé její reakce popisujete jako bouřlivé a uvažujete o možné souvislosti s menstruačním cyklem a (zatím) neúspěšnou snahou o otěhotnění. Oboje může být jednou z příčin citové nevyrovnanosti a je skvělé, že jste se společně rozhodli vyhledat specializované pracoviště a navštívili GENET. Druhou částí problému se zdají být těžkosti ve vaší komunikaci - s těmi by také bylo dobré se obrátit na odbornou pomoc, a to nejlépe společně: vyhledat párovou terapii nebo rodinnou poradnu. Přesně jak píše můj kolega peer konzultant, plán založit rodinu je důležité životní rozhodnutí a může být testem vzájemné citlivosti, trpělivosti a upřímnosti. Pokud by se labilita vaší přítelkyně stupňovala, nebo jste měl vysloveně obavy o její bezpečí, je na místě využít krizové služby (záchranka, centrum krizové intervence apod.) Věřím však, že zatím ve vašem soužití převažují dobré dny (5 dnů z měsíce špatných, tedy 25-26 dobrých), a to je dobrá šance ke společné práci na překonání vašich problémů. Držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, přečetl jsem si Váš dotaz velmi pozorně. Píšete, že máte starosti ve vztahu s partnerkou, že míváte časté neshody, které vyústí v přerušení komunikace a že svou roli hrají potíže s otěhotněním. Myslím, že téma těhotenství a zakládání rodiny, je velmi složité. Já osobně, který se léčím z duševního onemocnění, mám také dilema, zda přivést dítě na svět, a nejsem si jistý, zda bych se o ně dokázal postarat. Píšete, že nemáte jistotu, že svou partnerku přivedete do jiného stavu. Stres tomu opravdu nesvědčí. Snažte si s partnerkou otevřeně promluvit o téhle situaci, která vás trápí. Pokud by se Vám nepodařilo navštívit psychologa společně, zkuste za ním zajít sám. Přeji hodně trpělivosti a upřímnosti na obou stranách.


Zpět na seznam