Halucinácie

Dobrý den, je mi 21 let a pred mesicem jsem viskusala marihuanu. Pod vlivem marihuany jsem měla halucinace, které byly pro mě velice traumatické. Otevřelo mi to stará traumata a vznikla i nová. Teď trpím úzkostí a panickým strachem. Často nejsem dostatečně uzemněná, ale spíše žiji v hlavě, kde diskutuji a řeším své problémy, což pak způsobuje, že jsem tzv. mimo a nevnímám, co se děje teď.Velmi mi to znepříjemňuje můj život a ráda bych se těchto traumat a problémů zbavila, ale nevím jak. Nevím, koho požádat o pomoc, která terapie by mi pomohla. Prosím Vás proto o radu či návrh. Děkuji. Veronika
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Veroniko. Řada drog, především halucinogenů včetně marihuany, může u některých lidí vyvolat stavy podobné tomu, co popisujete. Pokud jsem dobře pochopil, marihuanu užíváte vyjímečně a hlavní potíží je znovuoživení starých traumat. V tom případě by bylo vhodné vyhledat klinického psychologa či psychoterapeuta, ktrý by s vámi situaci zmapoval a doporučil další postup. Pravděpodobně bude vhodná psychoterapie na zpracování starých traumat, ale je možné, že důležitých témat se objeví víc. Pokud v současném stavu máte potíže zvládat běžné denní fungování, bylo by na místě konzultovat to s psychiatrem, a poradit se o vhodnosti nasazení léků. Pokud drogy (počítaje v to i marihuanu) užíváte častěji, nebo jste s jejich užíváním měla v minulosti problémy, bylo by asi nejvhodnější obrátit se na adiktologickou ambulanci či AT ambulanci. Kromě odborné pomoci vám (zvláště v současnou dobu) doporučuji abstinovat od drog i alkoholu, dbát na vyvážený životní styl a zkusit najít činnosti, které vám uleví - jak o tom píše peer poradkyně. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, několikrát jsem kdysi zkusila marihuanu, vždy jen velmi malé množství nicméně s intenzivními zážitky od veselosti, mnohomluvnosti, pocitů zvláštního vidění až k pocitům prázdnoty a depresí. Poté jsem s tím raději přestala. Podobné stavy jako Vy (úzkosti, strach, pocit, že nejsem uzemněná) jsem zažila také, ale v jiných souvislostech. Byly spojené buď s mým psychickým onemocněním (bipolární porucha), nebo způsobené obtížnými životními okolnostmi. Často mi pomohlo svěřit se a probrat svoje potíže s blízkými lidmi, chodit na delší procházky, cvičit jógu, relaxovat i zabývat se praktickou činností. Můžete to také zkusit, případně vyhledat odbornou pomoc psychologa/psychoterapeuta a s ním konzultovat možnosti pro Vás vhodné terapie. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam