Hraniční porucha osobnosti

Dobrý den, Už delší dobu mě velmi trápí příznaky, o kterých jsem se dočetla, že by mohly být příznaky hraniční poruchy osobnosti. Ale nikdy jsem se o tom s nikým nebavila. Často pozoruju náhlé změny nálad a emocí,někdy se cítím plná emocí a pak zase úplně prázdně,nerozhodnost v ve věcech týkajících se mé budoucnosti, pocit méněcennosti mezi kamarády i rodinou. Když udělám jenom nějakou malou chybu, jsem ve stresu a musím se pořád omlouvat a mám pocit, že mě daná osoba vidí o něco hůř. Bojím se co se mnou bude a nemuzu se rozhodnout, co chci v životě dělat. Snažím se být ve všem nejlepší, a když se to nepovede, cítím se jako úplně nejhorší. Není to vyloženě něco, co by se nedalo vydržet, ale často mě tenhle pocit trápí. Nevím, jestli je potřeba pomoc, a proto bych vás moc chtěla poprosit o názor, ikdyž nevím, jak se na to dá odpovědět. Děkuji moc
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu v tom, že kolísání nálad bez přiměřené příčiny, pocity prázdnoty, kolísavé či nejisté sebehodnocení a nejistota v mezilidských vztazích se u hraniční poruchy osobnosti vyskytují. Zároveň se však mohou vyskytovat i z jiných důvodů - často to bývá v souvislosti s obtížným životním obdobím nebo v dospívání, kde to souvisí s řadou biologických, sociálních i osobnostních změn s tímto obdobím spojených. Pro hraniční poruchu jsou naopak typické značné obtíže v udržování dlouhodobějších mezilidských vztahů a sebepoškozování. Pokud u sebe tyto znaky nenacházíte, není tato kategorie příliš pravděpodobná. I v případě, že se nejedná o hraniční poruchu osobnosti je však možné, že nějakou formu podpory či pomoci potřebujete. To záleží především na vás. Osobně považuji za vhodné vyhledat odbornou pomoc v případě, že se vám žije těžko, chcete to změnit a sama si pomoc nedokážete. Z toho co píšete mi připadá, že jste v některých věcech nejistá a cítíte se osamoceně. Možná by bylo vhodné abyste se s tím svěřila někomu důvěryhodnému ve svém okolí - kamarádce, rodičům či jiným příbuzným. Možná by vám pro další směřování pomohla konzultace na telefonní lince důvěry nebo návštěva psychologa. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Nemám osobní zkušenost s hraniční poruchou osobnosti a necítím se kompetentní posuzovat, zda Vámi popisované příznaky odpovídají této diagnóze. Podle mého názoru by Vám rozhodně pomohlo vyhledat psychologa či psychoterapeuta a řešit svoji situaci s ním. Věřím, že Vám odborná podpora může pomoci najít příčiny Vašich potíží i způsob, jak je zvládat. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam