Hromadění věci

Dobrý den. Moje maminka trpí tzv. Diogenového syndromem, hromadí věci tak, že bytem naprosto nelze projít, a to bydlí sama ve 3+1. Na vyklizeni reaguje agresivně nebo apaticky. Sama není schpna vyhodit nic, brání vše vlastním tělem. Na kterého psychologa nebo skupinu je možné obrátit se v Ostravě? Děkuji předem za radu. Naďa
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Naďo. Hromadění bezcenných věcí se vyskytuje u různých psychických onemocnění (např. obsedantně kompulzivní porucha, schizofrenie, stařecká demence atd.). Proto je pro řešení problémů o kterých píšete potřeba nejprve provést přesnější diagnostiku a následně pak nastavit vhodnou léčbu. Nejvhodnější by bylo navštívit psychiatra. Pokud se vám nepodaří k tomu maminku přesvědčit, můžete pro začátek její stav konzultovat s jejím praktickým lékařem. Někdy nebývá jiné východisko než hospitalizace, zvláště pokud hromadění již ohrožuje okolí či dotyčného. Psychoterapie bývá při tomto typu obtíží spíše doplňkem k farmakoterapii. Více informací by vám měl poskytnout psychiatr ve vaší lokalitě. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Diogenův syndrom je závažná porucha. Pro Vaši maminku musí být velice těžké s tím bojovat. Zároveň věřím, že i pro Vás to je velice vysilující. A že situaci nemůžete nechat být. Jak sama cítíte, je dobré se s pomocí obrátit na odborníka. Bohužel okolí Ostravy příliš neznám. Ale mohu Vás odkázat na užitečné odkazy na stránkách poradny. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam