Hubnutí

Dobrý den, můj tatínek mi asi před rokem a půl několikrát řekl, že bych měla zhubnout a já se od té doby trápím, asi po roce jsem sice zhubla, ale pořád se nedokáži smířit sama se sebou, přijmout to, jaká jsem a jak vypadám. Vykašlat se na všechny ostatní a žít si svůj život, přestat se bát toho, co si o mně myslí ostatní,...mám strach z toho, že znovu přiberu, že neshodím posledních 3-5kg, mám také strach z lidí, z kontaktu s nimi. Maminka mně sice řekla, že je super, jak jsem zhubla, ale pak zase semtam utrousí poznámku, že ještě trochu, nějaký to kilo a bude to... Jak mám přijmout sama sebe? Naučit se mít ráda a získat sebevědomí? Našel by se, prosím, někdo, kdo by mi poradil a pomohl?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mě poznámky vašich rodičů. Pravděpodobně jsou dobře míněné, bohužel však mají minimálně rozporuplný, možná spíš destruktivní dopad. Napadá mě - vědí to? Můžete jim to vysvětlit? Přestože atraktivní vzhled může být výhodou, potkal jsem řadu nešťastných atraktivních žen i řadu žen sice vzhledově krásných, ale jinak nezajímavých. Proto si myslím, že na těchto věcech životní spokojenost a úspěšnost záleží jen z malé části. Klíčem pro sebepřijetí a sebevědomí obvykle bývá spokojenost v tom co dělám a jaké mám vztahy. Proto bývá vhodné věnovat se věcem, které mě baví a dávají mi smysl, navazovat a udržovat kamarádské vztahy. Pokud s tímto máte dlouhodobé problémy, nebo se vám to nebude bez podpory dařit, je možné vyhledat psychoterapeuta či psychologa. Pokud máte pocit, že by vás mohla podpořit telefonní konzutace, můžete zavolat na Linku důvěry (pro děti a dospívající je též určena Linka bezpečí). Přeji vám, ať se to podaří zlepšit!
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. To mě mrzí. Znám, jak to bolí, když mě rodiče negativně soudí kvůli nějaké vadě na kráse. Naučila jsem si to vykládat tak, že tím dávají najevo nějaké zklamání, ale nerozumí tomu, že mi to nepomůže. Pokud jsem stále pod palbou kritiky, klesá mi sebevědomí, mám pak celkový problém se sebou a točím se v kruhu. Samozřejmě, že hubnutí někdy může člověku přidat na kráse, možná i na zdraví, ale není to přeci jediné zdravotní kritérium. Záleží také na tom, jestli se nějakým způsobem hýbete, to ovlivňuje zdraví také, rozproudí to krev. I poměrně "oplácaná" žena je hezká když se usmívá, hezky se obleče...... Navíc pokud byste rychle zhubla, hrozí vám psychická nevolnost, nevím přesně proč k ní někdy dochází, ale některé ženy zhubnou a začnou brát antidepresiva. To by věděl jistě lépe lékař. Takže jestli ještě budete hubnout, tak raději pomalu. Zkuste říci rodičům, že vám přidělávají starosti, že se snažíte, nepůjde to hned.


Zpět na seznam