identita

Dobrý den, myslím že mám trochu problém s vlastní identitou. Nedokážu o sobě a svých pocitech mluvit s lidmi nebo jenom velmi omezeně. Občas mám problém i utřídit si svoje myšlenky a pocity sama v sobě, natož abych je ventilovala i někomu jinému. Vždycky jsem byla introvert, a i když mám přátelé tak nové vztahy navazuji velmi těžko, mám pocit že lidé dokáží mluvit jen o sobě a já nikoho nezajímám. Je pro mě těžké se prosadit v konverzaci a začít hovor nečím o sobě - jako bych neměla vlastní myšlěnky a pocity (to se stává i s přáteli a dokonce i s mým přítelem). Dost tomu nahravá i lehká sociální fobie s kterou naštestí docela úspěšně bojuji (vyhledavám stresujicí a trapné situace) a problémy s nadměrným pocením. Myslíte že by bylo vhodné vyhledat odbornou pomoc? Případně děkuji za Vaše postřehy a rady.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Domnívám se, že pokud chcete chování a prožívání o kterém píšete změnit, mohla by vám být psychoterapie prospěšná. Je vhodným prostorem pro ujasnění si pohledu na sebe sama, pochopení širších souvislostí a historie obtíží i příležitostí hledat možnosti změny a následně je uvádět do praxe. Stejně tak předpokládám, že by vám umožnila i další posun v oblasti strachu ze sociálních kontaktů (což je pravděpodobně vzájemně propojená problematika). Pokud se pro to rozhodnete, bylo by vhodné objednat se k psychologovi či psychoterapeutovi. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, potíže, které popisujete, možná odbornou pomoc zasluhují. Záleží ale nejvíc na tom, zda a do jaké míry vás to obtěžuje. Například, když mluvíte o tom, že "lidé dokáží mluvit jen o sobě", připadá mi to jako docela pravdivé tvrzení. Možná je to tak trochu trend a věřím, že ne každému může být příjemné, že to tak je. (Podobně jako telefonování na veřejnosti) Pokud se však necítíte ve své kůži a máte chuť se změnit a potřebujete, aby vám někdo pomohl, tak proč ne třeba odborník. Možná bych zkusila psychologa, čemuž odpovídá i zařazení vašeho dotazu. V každém případě vám budu držet palce.


Zpět na seznam