Izolace

Dobrý den, můj problém je izolace od světa je mi 19 let a v 16 letech jsem brával drogy začínalo to marihuanou potom mdma,extáze,lsd a skončilo to pervitinem na kterým sem už byl zavislý třičtvrtě roku, kradl jsem a chytla mě policie takže mě poslali do výchovného tábora kde jsem se z toho tak nějak dostal, ted už jsem přes 2 roky doma čistej a nikam nechodím necítím se venku prostě jako dřív myslím si že ty drogy mi něco vzali ale nevím co. je to prostě divný a ještě když někam jdu tak trpím uzkostmi mezi lidma to je také důvod proč nikam nechci chodit ale takhle už to nezvládám. Hodně přemyšlím nad sebevraždou a nad tím že můj život je zbytečnej stejně budu navždy už sám tak proč tady být. Když na takový věci přemyšlím tak si dávám víno abych na to přestal myslet.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu je těžké odhadovat nakolik jsou vaše potíže způsobeny užíváním drog v minulosti, nakolik existovali již předtím a nakolik jsou způsobené (či zhoršené) aktuálním způsobem života, se kterým by byl zřejmě spokojený málokdo. Doporučil bych vám, abyste vyhledal odbornou pomoc - psychologa či psychoterapeuta a pravděpodobně i psychiatra. Za pomoci psychiatrických léků by se vaše obavy a úzkosti měly zmírnit, psychoterapie by pomohla hledat způsoby, jak být v životě spokojenější. Možná by bylo nejlepší vyhledat doléčovací program pro závislé, nebo adiktologickou ambulanci. Oba typy zařízení nabízejí pomoc a podporu i lidem abstinujícím řadu let. Obvykle mají na výběr z několika typů psychoterapeutických programů a mají k dispozici i psychiatra. Věřím tomu, že svou situaci můžete výrazně zlepšit, zvláště pokud v tom budete mít podporu. Přeji, ať se vám to podaří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozhodně vám tu situaci, ani ty stavy nezávidím. Teoreticky je možné, že jste vlastně malinko měl úzkosti už dřív, než jste začal užívat drogy. Drogy mohou úzkost zmírnit na chvilku, mají však celou řadu hrozných nevýhod a máte pravdu v tom, že vám mohly drogy něco vzít. (Ochudit vás, nebo něco zhoršit). Je tu jedna pozitivní zpráva a to je, že jste čistý, až na alkohol. Zkusila bych se vyvarovat i alkoholu, chápu, že se to snáz řekne, než udělá. Můžete zkusit požádat o nějaké léky na úzkost, osobně doporučuji spíše léky, na kterých nevzniká závislost. Obecně by se dalo říci, že mnohá antidepresiva by vám mohla pomoci i od úzkosti. Také mě často trápí úzkost, snažím se í překonat, právě proto, aby nedošlo k izolaci. Budete -li se vystavovat dennímu světlu, aspoň z okna, nebo balkonu, za pár týdnů může malinko stoupnout nálada i přirozeně. Držte se, nemáte to lehké.


Zpět na seznam