Jak bojovat s tchyni a mladsim bratrem partnera

Dobry den. Matka meho partnera je alkoholik a nechce si to priznat. Se vsemi detmi od mala chodila do hospody a jelikoz neznaji jiny zivot, udelala i z nich alkoholiky. Muj partner se vsak rozhodl, ze pujde na leceni. Toto jako by se nelibilo jeho matce a mladsimu bratrovi, ktery ke vsemu kouri marihuanu, protoze delaji vse proto, abychom se spolu hadali. Neustale mu volaji, aby za nimi prisel na pivkoa on samosebou nema silu je odmitnout. Sedi s nimi klidne nekolik hodiny, dokud neni dost opily. Mladsi bratr ho dokonce dostal do stavu zavislosti na trave. Timto jednanim si partnera privlastnuji a nechteji akceptovat nas vztah. Ja partnera nechci opustit, protoze ho mam rada a mam strach jej nechat pod jejich vlivem. Kdyz jsem se ho ptala jestli bez nich nevydrzi, rekl, ze nechodi za nimi, ale za pitim. Oni to moc dobre vedi. A neustale ho ode mne berou a my se cim dal vic odcizujeme Navic jeho matka dela pecovatelku ted uz 13ctilete divce. Je hodne manipulativni, vse organizuje a beda, kdyz ji reknu pravdu do oci. Vse obrati proti me a navic popudi partnera proti me. Kdyz jsme driv bydleli dost daleko od jeho rodiny, bylo nam spolu krasne. Tchyne se vsak prestehovala jen o kousek dal i s jeho bratrem a je to katastrofa. Muzete mi poradit?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vaše situace je značně nepříjemná a obtížná. Podle mého názoru je prvním krokem přiznat si reálně, co mohu a nemohu ovlivnit. Chování tchýně a přítelova bratra těžko změníte, nějaký vliv můžete snad mít na přítele, ale jediné co máte ve své moci jste vy a váš život. Pro léčbu a abstinenci je klíčové rozhodnutí dotyčného jedince, k čemuž zpočátku ale mnohdy přispívají i vnější tlaky a hrozby (např.: "skončil jsem s drogama abych nešel sedět ... šel jsem se léčit, protože se mi rozopadala rodina"). Pokud nechcete s partnerem žít současným způsobem, je na místě mu to sdělit - jasně a včetně konkrétních kroků, které hodláte učinit pokud se situace nezmění. (Je však kontraproduktivní vyhrožovat něčím co nejsem schopen zrealizovat !). Bývá výhodnější vyžadovat určitý způsob chování, nežli abstinenci samotnou - ta se obtížně kontroluje a navíc problém nebývá "pár piv", ale chování které to zapříčiní. Na místě také je myslet na sebe, své potřeby a bezpěčí, tím že si nechám závislým zničit život nepomůžu ani sobě ani jemu. Zdá se jako vhodný nápad, aby se váš partner začal odborně léčit - to lze ambulantně (AT ambulance, adiktologická ambulance) a pokud to nebude dostačovat, je možné nastoupit na 2-3měsíční léčbu pobytovou. Většina ambulancí pro závislosti též nabízí poradenství pro blízké osoby, kam byste se mohla o vhodných postupech a strategiích jít poradit i vy. Přeji hodně štěstí
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vaše situace není vůbec lehká a nedivím se, že nevíte, jak dál. Bohužel se příliš nejedná o radu z oblasti duševního zdraví, ale spíš radu o vztazích vhodnou pro rodinnou poradnu. Já osobně nemám zkušenost se závislostí, ale podle některých kolegů, kteří závislost překonali, vím, že bez velkého odhodlání samotného závislého se zvládnout nedá. Dokud si závislý sám neuvědomí, že mu závislost brání v mnoha důležitých věcech v životě (partnerský vztah, uspokojivá práce, přijatelné bydlení), asi ani on sám léčení nevyhledá a nevydrží do úspěšného konce. Zdá se mi, že u vašeho přítele odhodlání sice je, ale vliv jeho původní rodiny je stále příliš velký a působí proti němu. Nedovedu si představit, jak byste tento vliv mohla neustále korigovat (a také se stále stěhovat). Na vašem místě bych především asi uvažovala o vás, o tom, co je pro vás přijatelné a co ne, co ve svém životě chcete. Člověk nemůže změnit své okolí. Moc vám držím palce.


Zpět na seznam