jak jednat se schizofrenikem-2

Díky za radu, já myslela hlavně ty negativní příznaky. Já sem četla právě dvě (myslím že) protichůdné věci. Jednou psali, jako říkáte, to sociální stažení a emoční oploštělost, a jinde zase psali že bývá častý nezdravý životní styl, užívání drog, časté pohlavní nemoci čili asi že mají hodně partnerů. To mi nějak nejde dohoromady. Přece když je někdo sociálně stažený, tak bude rád když se mu vůbec povede najít aspoň jednoho partnera, natož aby jich měl víc. A nebo užívání drog, nato by musel mít dobré známosti mezi kriminálními živly a to by bylo pro nespolečenského člověka skoro nemožné. Nebo jak to jde spolu dohromady?
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u člověka s diagnostikovanou schizofrenií se mohou vyskytnout všechny obtíže, které zmiňujete. Jde o to, že lidé s touto diagnózou jsou někdy nejistí a snadno ovlivnitelní. To se může týkat např. i výzvy k sexuálním kontaktům od druhých osob, nebo třeba nabídky drog. Člověk se schizofrenií pak není iniciátorem, ale neumí se vymezit a nevhodné nabídky odmítnout. Případné užívání drog také většinou nezačne až po onemocnění psychózou, nýbrž před ním. Z Vašich dotazů se zdá, se se hodně snažíte porozumět někomu blízkému, což je moc fajn, ale podrobnější vysvětlení bohužel přesahuje možnosti naší poradny. Můžete se ovšem přihlásit do některého z edukačních programů pro příbuzné a blízké pacientů, které probíhají na řadě lůžkových i ambulantních pracovišť.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha, mám ale pár kamarádů s diagnózou schizofrenie. Jsou to lidé, kteří dlouhodobě užívají léky, a nezažila jsem je v akutní fázi onemocnění. Negativních příznaků poruchy jsem si u nich nevšimla. Nijak se neliší od ostatních, všimla jsem si ale, že jsou citlivější na některé podněty a projevují se u nich někdy drobné změny nálad, únava, občasné úzkosti. Podle mé osobní zkušenosti se chovají a uvažují zcela jako zdraví lidé, dokáží být velmi kreativní a přínosní pro své okolí. Jinak, co se týká Vaší otázky, jak jdou negativní příznaky spolu dohromady, s tím zkušenosti nemám. Nemyslím si ale, že by se emoční oploštělost, sociální stažení a nezdravý životní styl, užívání drog apod. nutně vylučovaly. Dokáži si například představit, že emočně oploštělý člověk může najít sociální realizaci a uvolnění v partě závislých, nebo může propadnout nějakému jinému nezdravému životnímu stylu jako kompenzaci svých potíží.


Zpět na seznam