Jak pomoci?

Dobrý den, mám dlouholetou kamarádku, která trpí sklony k sebevraždě. V minulosti řešila deprese, teď mívá často pocit osamění, falešnosti lidí okolo sebe, neschopnosti sama sebe a tvrdí, že je psychopatka. Už několikrát mi sdělila, že chce umřít, že se zabije. Má aktuální problémy v rodině, především s její matkou a mladším bratrem, který matčina nepochopení vůči ni často využívá a jeho chování hraničí se šikanou. Osobně si myslím, že právě velká část jejích problémů je zakotvená právě u ní v rodině, necítí se tam doma, její matka ji opravdu nepříjemně uráží a mnohdy na ni shazuje bezdůvodně vinu. Jsem bezradný v tom, jak ji pomoci. Přesvědčuji ji k návštěvě psychologa, ale to odmítá. Když už nad návštěvou začne uvažovat, brzo ji rozhodnutí opustí. Zatím si neublížila, ale bojím se, co přinese zítřek. Prosím, jak takovému člověku pomoci? Je velmi citlivá a bývá pro ni těžké se svěřit. Jak ji můžu poskytnout podporu a nejlépe ji dostat k odborné pomoci? Mnohokrát děkuji předem.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přijde mi, že vaše úvahy a snažení jdou správným směrem. Domnívám se, že odborná pomoc je nezbytná. Tipy, jak návštěvu podpořit uvádí peer poradkyně níže a já s nimi naprosto souhlasím. Další věc na kterou myslím je to, že tyto situace pro vás musí být dosti zatěžující. S ohledem na to, že (předpokládám) jsou ve vašem životě i další důležité věci i to, že tyto problémy mohou trvat dlouhou dobu, bylo by vhodné nastavovat hranice tak, aby tím kamarádka nezahltitla zcela váš život. Sdělení typu "nezlob se, ale již nemám sílu to probírat, už jsme to dělali mnohokrát .. nedokážu ti víc pomoci, opravdu s tím musíš za odborníkem .." považuji za zcela legitimní. Kromě vaší ochrany může též přispět k tomu, že odborníka opravdu vyhledá. Vhodné též je abyste věděl, že v případě, kdy je člověk bezprostředně ohrožený sebevraždou, je možno sáhnout i k nedobrovolné hospitalizaci na psychiatrii. Máte tedy možnost zavolat sanitku a lékař přivolané záchranné služby pak rozhoduje (i na základě sdělení přítomných osob), zda je převoz k hospitalizaci na místě. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že uvažujete správně, že vaše kamarádka potřebuje pomoc odborníka. Zároveň si dovedu představit, že je pro vás složité slyšet ji takto mluvit a trápit se. Zkuste jí nabídnout, že půjdete k psychologovi s ní, a využijte té chvilky, kdy o návštěvě psychologa sama uvažuje. Můžete jí také podpořit tím, že jí dáte kontakt na linku důvěry Centra krizové intervence (CKI) v Bohnicích, která funguje nepřetržitě a na kterou se může kdykoli obrátit. Není jednoduché odhodlat se k návštěvě psychiatra/psychologa, to vím z vlastní zkušenosti. Navíc jsem měla všeobecné negativní informace o tom, jak je jejich pomoc zbytečná, bála jsem se stigmatizace. Nakonec jsem však získala kontakt od kamarádky na jejího psychiatra, kterého si velmi vážila, tak jsem se rozhodla jej navštívit a již 20 let úspěšně spolupracujeme. Také se můžete zamyslet, jestli nevíte o někom, kdo odbornou pomoc využívá a opravdu mu pomáhá a kamarádce to sdělit jako příklad toho, že se nemusí bát a že za odborné podpory opravdu může své problémy postupně vyřešit. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam