Jak pomoci?

Dobrý den,mému synovi byla před rokem diagnostikována paranoidní schizofrenie.Dnes je to rok co bere prášky - aripiprazol 20 ,před 5 měsící ,se přidala i deprese ,bere sertralin 50.Začal pracovat na plný úvazek,zatím je ve zkušební lhůtě.Vím ,že občas prášky vynechal,ale nyní se rozhodl vysadit,vlastně oba na ráz.Zřejme se vrací depreśe,není schopen ráno vstát do práce...Nežijem spolu,pracuje v Praze,ale dost často telefonuje.Od počátku léčby nechtěl,abych byla ve spojení s jeho psychiatrem,chodí i na psychoterapii....Nechce už prášky brát,ale evidentně mu to začíná bránit minimálně v docházce do práce .Snažím se mu nějak domluvit...vím,že když na něho budu tlačit víc,bude to horší.Jak mu být nápomocná?Vysvětluji, že má plno plánu,chce ještě jednou zkusit studium,byl konečně finančně soběstačný...nevím jak na něho.Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, po přečtení vašeho dotazu ve mě víří pochopení pro vaše obavy o syna i sympatie k jeho snaze o samostatnost a dospělost. Přemýšlím o tom, jak by bylo možné uvést tyto dvě potřeby do rovnováhy, která bude snesitelná pro oba. Nenapadá mě jiná cesta, než na tom dlouhodobě pracovat otevřenou a respektující komunikací. Myslím že je v pořádku abyste nabídla svůj pohled na situaci či občas vyjádřila své obavy, zároveň by bylo vhodné zajímat se, snažit se pochopit a přijmout i pohled a zkušenost vašeho syna. Zda chce druhý člověk poradit či pomoc, bývá vhodné se napřed zeptat. Je mi jasné, že je těžké přihlížet, když máme obavy že si někdo blízký škodí a rozhodovat se, zda mám ještě podporovat, nebo dávat i nevyžádané rady či jak moc ho do něčeho tlačit. Někdy pomáhá nalézt si analogickou situaci jako model - např. jakým způsobem bych s ním komunikoval o léčbě cukrovky? Nebo se snažit situaci věcně reflektovat např.ve stylu: "nezvládáš vstávat do práce, to zřejmě povede k tomu že tě propustí, jaké jsou možnosti to změnit? jaké řešení je pro tebe přijatelnější" Z praktického hlediska by mi přišlo vhodné ho podporovat ve spolupráci s psychiatrem a psychoterapeutem a postup léčby nechat na jejich domluvě. Pokud mu léky nevyhovují, snažil bych se ho podpořit ať to komunikuje s odborníky. Pro vás by v této nelehké věci zase mohlo být podporou poradit se v některé z organizací, které lidem s psychotickým onemocněním pomáhají - často mají i programy přímo cílené na příbuzné. Další možností je abyste své nejistoty a dilemata probrala s psychoterapeutem. Držím vám oběma palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jedním z důvodů, proč váš syn mohl přestat brát léky, mohou být jejich vedlejší účinky, to je jak u schizofrenie, tak u deprese dost časté. Ne všichni lékaři jsou dostatečně ochotni pacientovi naslouchat, brát jeho stížnosti v potaz a projít s ním někdy i delší období zkoušení, které léky zrovna konkrétnímu člověku nejlépe sednou. A mnozí z nás zažili, že některé vedlejší účinky nám nakonec připadaly horší, než sa my projevy nemoci. S lékem vašeho syna jsou většinou klienti dost spokojeni, ale je to vždy velmi individuální. Zkuste zjistit, proč syn léky vysazuje a povzbuďte ho, aby lékaře požádal o jiné léky, o lepší vysvětlení, prověřil, zda je užívá ve správný čas, atd., případně, pokud by jeho lékař nebyl vstřícný k diskuzím, zkuste najít jiného. Možná by pomohlo i setkání s peer-poradcem, tj. člověkem, který je sám nemocný, se svou nemocí se naučil žít a pomáhá k tomu druhým. Zkuste zapátrat, jestli je ve vašem okolí zařízení, které již služby peer poradce nabízí. Často právě peer poradce představuje pro klienta zdroj informací, o kter&yacut e;ch se s kýmkoli jiným těžko mluví. Také mě napadá, že právě vaše důvěra, že to syn zvládne a naučí se s nemocí spokojeně a úspěšně žít, může být pro něj velkou pomocí. Zkuste mu ji dávat co nejvíc najevo (jakkoli chápu, že i vy máte pochopitelně obavy a strach - a on je z vás může cítit).


Zpět na seznam