Je mi pořád špatně a nedokážu si odpočinout

Zdravím, každý den je mi špatně od žaludku, často mi velmi rychle buší srdce, třesu se a nikdy nedokážu "vypnout" svoje myšlenky. Vždycky mi přijde, že mám v hlavě všeho tunu, vším se stresuji a vidím ve všem obrovský problém a všechno moc řeším a plánuji, i když nemusím a žádný problém to není. Uvědomuju si, že dělám z komárů velbloudy, ale nemůžu si pomoct. Snažím se i relaxovat nebo provádět imaginace před spaním nebo prostě jen relaxaci, ale k ničemu to nevede. Nejhorší ale je, když začnu chodit na brigádu. (Normálně jinak studuji vysokou) Pokaždé, když začnu někde pracovat, všechno se tak o 100% zhorší. Nejsem schopná jíst, protože chci po všem zvracet, buší mi rychle srdce celý den, třesu se taky že neudržím propisku a nemůžu mluvit, protože se mi třese hlas a nedokážu si odpočinout pořádně ani ve spaní. Chci se proto zeptat, jestli mi můžete poradit, co by se s tím dalo dělat a proč se mi to vůbec děje? Fyzického původu to není, byla jsem na spoustě vyšetření a prý je to psychického původu. Nemám se tolik stresovat, ale já se z nějakého důvodu nedokážu nestresovat. Přijde mi, že i pidi problém je strašně velký problém a vidím za vším jen samé problémy a žádné řešení a všechno je na mě prostě moc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, konkrétní a trefné tipy vám píše naše peer-poradkyně, já zůstanu spíše v obecné rovině. Potíže které popisujete velmi pravděpodobně spadají do okruhu úzkostných poruch. Příčin může být celá řada (navíc se obvykle kombinují a doplňují): biologické (genetika, tělesné dispozice, aktuální somatický stav), psychologické (psychická konstituce, zkušenost, sebeobraz, aktuální psychický stav atd.) i sociální (mezilidské vztahy, role, sebeuplatnění, ekonomické faktory atd.). Bližšímu porozumění obvykle pomůže psychoterapie nebo alespoň podrobnější psychologická konzultace. Způsoby řešení ideálně navazují na předchozí krok, obecně lze říct že se mohou odehrávat v následujících třech oblastech. (1) Změny v životním stylu a uspořádání života - např. pravidelnost, vyváženost duševní a fyzické námahy i odpočinku, smysluplná náplň dne, podpůrné mezilidské vztahy .. (2) Psychoterapie může mimo jiné přinést hlubší porozumění příčinám, pomoci hledat řešení, uvádět je v život a mít přitom podporu. Součástí může být i příprava a nácvik konkrétních situací, nebo nácvik speciálních relaxačních technik (z běžných cvičení se podobné principy objevují i v józe nebo tai-či). (3) Psychiatrické léky mohou zmírnit úzkostné projevy, stabilizovat spánek, náladu či příjem potravy. Tím mohou jednak přinést úlevu ale i vytvořit prostor a kapacitu na provádění výše zmíněných změn. Často bývá nejvýhodnější výše zmíněné postupy kombinovat. Předpokládám že odborná pomoc by vám mohla být užitečná (zvláště pokud nejsou svépomocné aktivity dostatečně efektivní) a proto bych doporučoval abyste se objednala do psychoterapie, případně též k psychiatrovi. Držím palce!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Není to jednoduché – hlava a myšlenky. Snadný recept – relaxace, klid, odpočinek- který jsem i já osobně často slýchala od lékařů, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že je to nesnadný boj, který potřebuje čas, vytrvalost a trpělivost sama se sebou. Chápu, že je nepříjemné, když sebemenší stres se projeví fyzicky a člověk znejistí, tělo je v neustálém napětí, a pak vidíme za každým komárem velkého velblouda jako problém. Jak se já peru s problémy? Na získání jiného náhledu na věc mi pomáhá sezení u psycholožky nebo se o starost podělím s kamarádkou či rodinou. Už jen ta myšlenka, že nejsem na to sama, mě uklidní a někdo jiný mi pomůže nahlížet na věc o něco jinak, kdy i kolikrát řešení je hned na světě. Samozřejmě si člověk neuleví ze dne na den, i u mne to trvalo nějaký čas. Dnes, když se naskytne nějaká nejistota nebo si začnu dělat moc velkou hlavu z každé záležitosti, tak si s někým, ke komu mám důvěru, promluvím a díváme se spolu na věc, jak by se asi dala řešit. Kolikrát mi pomůže i jen to, že mi někdo naslouchá. Také jsem se naučila lépe rozeznávat stres, kdy už toho je moc a co ještě zvládám běžně. Potom se snažím redukovat stresové situace a naordinuju si více klidu nebo odpočinku, abych zase svou hlavu uklidila a získala svůj vnitřní klid. Doufám, že jsem Vám mohla pomoci a přeji Vám, ať je toho méně a Vám se daří.


Zpět na seznam